Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Człowiek piastujący władzę w społeczeństwie ma być sprawiedliwy i prawy, ma wprowadzać pokój i troszczyć się o najsłabszych i potrzebujących" - powiedział Jan Paweł II podczas środowej audiencji generalnej. Papież rozważał jeden z tzw. psalmów królewskich (71), w którym psalmista podkreśla odpowiedzialność, jaka spoczywa na każdym sprawującym władzę. Streszczając katechezę po polsku, Jan Paweł II wyjaśnił: “Jeśli takie będą jego rządy, będzie się cieszył szacunkiem podwładnych i - jak pisze Psalmista - »zawsze będą się modlić za niego, nieustannie mu błogosławić«. Tradycja odczytuje ten Psalm jako zapowiedź przyjścia Chrystusa, obiecanego Mesjasza, sprawiedliwego Pana ludzkich dziejów, który zaprowadzi nowy ład w królestwie swojego Ojca".
  • W rozważaniach przed modlitwą “Anioł Pański" Jan Paweł II zachęcił do uczestniczenia w obchodach 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi . Przed południem 8 grudnia Papież odprawi w Bazylice św. Piotra Mszę z tej okazji, zaś po południu uda się tradycyjnie na Plac Hiszpański, aby złożyć kwiaty pod figurą Matki Bożej.
  • Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan uczestniczył w uroczystości ku czci św. Andrzeja Apostoła w prawosławnym Patriarchacie Ekumenicznym w Stambule. “Katolicy i prawosławni, powinni wyjść poza krąg podejrzeń i oszczerstw i uznać w sobie wzajemnie chrześcijan" - powiedział kard. Walter Kasper. Hierarcha nawiązał do niedawnych uroczystości w Watykanie, gdy patriarsze Konstantynopola przekazano relikwie dwóch jego świętych poprzedników: Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma. “Nie był to zwykły dar czy znak czysto ludzkiej przyjaźni" - zauważył przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i dodał: “Chodzi o relikwie dwóch głęboko czczonych i żyjących w pierwszym tysiącleciu Świadków i Nauczycieli naszej wspólnej wiary; wiary, której Wschód i Zachód pozostały wierne w drugim tysiącleciu i której świadectwo na wezwanie naszego wspólnego Pana Jezusa Chrystusa mamy wspólnie dawać w trzecim tysiącleciu. To, co nas łączy, jest zatem czymś znacznie większym niż ludzka jedność - to jedność w wierze, którą Jan Chryzostom i Grzegorz Teolog wyznawali i głosili z odwagą, za którą obaj walczyli i cierpieli". Kard. Kasper wyraził przekonanie o potrzebie i możliwości wznowienia “bez wahania" katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego, za którym - jak podkreślił - opowiada się także patriarcha Bartłomiej I.
  • Papieska Rada ds. Świeckich ogłosiła po raz pierwszy “Wykaz międzynarodowych stowarzyszeń wiernych". Znalazły się w nim 123 organizacje, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające miliony wiernych na całym świecie. Opracowanie nie uwzględnia organizacji, które nie współpracują z Papieską Radą ds. Świeckich oraz tych, które prawnie podlegają innym dykasteriom Kurii Rzymskiej bądź działają tylko w jednej diecezji lub jednym kraju.
  • Kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Raniero Cantalamessa, rozpoczął cykl nauk adwentowych. W każdy piątek rozważań włoskiego kapucyna na temat Eucharystii słucha Papież wraz z najbliższymi współpracownikami z Kurii. “Wszystko, czego Duch od nas wymaga, to dać Mu trochę czasu, chociaż na początku może wydawać się, że jest to czas stracony" - mówił o sensie adoracji o. Cantalamessa.

Kościół w świecie...

  • Pierwszego dnia Adwentu odbył się ingres nowego biskupa austriackiej diecezji St. Pölten. Przypomnijmy: do zmiany na stanowisku ordynariusza doprowadził skandal homoseksualny i pedofilski w tamtejszym seminarium, znajdującym się pod formalnym nadzorem bp. Kurta Krenna. Mianowany przez Papieża biskup Klaus Küng, wskazując na datę ingresu, wyraził nadzieję, że początek roku liturgicznego okaże się nowym początkiem dla diecezji. “Gdy będziemy razem, będziemy silni" - powiedział podczas kazania. Zjawisko skandali w Kościele - podkreślił - przygniata, jednak na jego dnie można znaleźć oparcie dla nadziei: “Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że do wyjścia z kryzysu prowadzi wyłącznie jedna droga: droga prawdy, bo tylko prawda czyni wolnym". Bp Küng został ordynariuszem St. Pölten po tym, jak z ramienia Watykanu prowadził czynności wyjaśniające aferę w seminarium.
  • Abp Diarmuid Martin z Dublina przeprosił wszystkich niepełnosprawnych, że Kościół - i sam biskup - nie okazywał im należytej troski. “Wszyscy mamy obowiązek prosić Was o przebaczenie za nasz brak wrażliwości" - powiedział. Podkreślił także, że każda parafia w archidiecezji Dublin zostanie zobowiązana do modernizacji budynków, aby niepełnosprawni mogli bez przeszkód poruszać się po ich terenie.

... i w Polsce

  • Senatorowie przyjęli projekt ustawy o rejestrowanych w Urzędach Stanu Cywilnego związkach homoseksualnych (3 grudnia; związki homoseksualne zalegalizowano dotąd m.in. w Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii, Szwajcarii, Francji, Finlandii, Niemczech, Belgii). Według proponowanych przez SLD i UP przepisów homoseksualiści mogą m.in. ustanowić wspólnotę majątkową. Przewidziano także dziedziczenie po zmarłym partnerze oraz prawo do odwiedzin w szpitalach i więzieniach. Senatorowie wykluczyli możliwość zmiany nazwisk, wspólnego opodatkowania oraz adopcji dzieci. Jeżeli jednak jeden z partnerów jest prawnym opiekunem małoletniego, nie straci wspomnianych uprawnień także po rejestracji tzw. związku partnerskiego. Teraz senacki projekt trafi pod obrady Sejmu.
  • Przyjęcie ustawy przez izbę niższą parlamentu “spowoduje niepowetowane szkody społeczne" - ostrzegł rzecznik Episkopatu, ks. Józef Kloch. Podkreślił, że projekt jest sprzeczny z gwarantowaną przez konstytucję ochroną małżeństwa i rodziny. Bp Piotr Libera nazwał inicjatywę lewicy demagogiczną i ideologiczną. “Senat, zamiast skupić się na realnych problemach Polaków, zajmuje się sprawą, która dla zdecydowanej większości naszego społeczeństwa jest obca" - dodał. Zdaniem abp. Józefa Życińskiego projekt ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci “przejdzie do historii wraz z przepisami o grach hazardowych jako smutne wspomnienie parlamentu zdominowanego przez lewicę".
  • “Przygarnijmy jeszcze bardziej katolików na Wschodzie" - zaapelował bp Jacek Jezierski podczas Mszy transmitowanej przez radio z warszawskiego kościoła św. Krzyża. W drugą niedzielę Adwentu po raz piąty obchodzono w Polsce Dzień Modlitw za Kościół katolicki na Wschodzie; w tym roku połączony na życzenie Episkopatu z modlitwami za Ukrainę. W sobotę na lubelskim Placu Zamkowym odbył się koncert “Lublin - Ukranie", zorganizowany przez ks. Stefana Batrucha z Kościoła greckokatolickiego. Trzydzieści tysięcy zgromadzonych wysłuchało przesłania abp. Józefa Życińskiego, który wyraził nadzieję, że na Ukrainie “nikt nie posunie się do zbrodni Kaina; że nie zostanie użyta przemoc, aby złamać, zmiażdżyć tęsknotę za wolnością". Metropolita zachęcił Polaków do manifestowania solidarności z Ukraińcami i odsunięcia w niepamięć historycznych podziałów.
  • W Gdańsku rozpoczął się proces siedmiorga biznesmenów oskarżonych o pranie brudnych pieniędzy poprzez wydawnictwo Stella Maris (2 grudnia). Wydawnictwo archidiecezji gdańskiej wystawiało faktury za fikcyjne usługi. Akt oskarżenia liczy sto stron. Straty oszacowano na ponad siedemnaście milionów złotych, skarb państwa stracił dodatkowo ponad siedem milionów.
  • Kolejny wiec poparcia dla ks. Henryka Jankowskiego: w niedzielę (5 grudnia) przed kościołem św. Brygidy w Gdańsku zebrało się blisko dwieście osób. Wojciech Podjacki, przewodniczący Ligi Obrony Suwerenności w Gdańsku, poinformował demonstrantów: “Ksiądz prałat modli się za nas i sam też prosi o modlitwę. Ma nadzieję, że wytrwamy w tym, co robimy, bo on też ma nadzieję wytrwać". Z kolei administrator parafii, ks. Krzysztof Czaja przekonywał podczas Mszy: “Są pewne zachowania i sytuacje, które nikomu nie służą. Ci ludzie zbierają się przed kościołem jeszcze przed Mszą. Nie dajmy się sprowokować oraz doprowadzić do tego, żeby nasza wspólnota parafialna była podzielona". Niektórzy ze zgromadzonych zaczęli wówczas krzyczeć: “Biskup żydowski".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2004