Kronika religijna (11-17 XII)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI zaapelował o pokój w Libanie i na Bliskim Wschodzie (10 grudnia). Papież prosił "Libańczyków i ich rządzących, aby mieli na sercu wyłącznie dobro kraju i zgodę między jego wspólnotami", i wezwał wspólnotę narodową, aby pomogła "określić nie cierpiące zwłoki pokojowe i sprawiedliwe rozwiązania dla Libanu i dla całego Bliskiego Wschodu". Wspominając o Adwencie, Benedykt XVI powiedział, że okres poprzedzający narodzenie Jezusa wzywa, byśmy skierowali wzrok ku "niebieskiemu Jeruzalem", a jednocześnie "zaangażowali się modlitwą, nawróceniem i dobrymi uczynkami".
  • Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o postaciach pierwotnego Kościoła, Papież omówił działalność dwóch najbliższych współpracowników Pawła z Tarsu, Tymoteusza i Tytusa.
  • Benedykt XVI przyjął na audiencji premiera Izraela Ehuda Olmerta. Według komunikatu watykańskiego Biura Prasowego, spotkanie dotyczyło pokoju na Bliskim Wschodzie oraz katolików w Izraelu. Rzecznik izraelskiego rządu ujawnił, że Olmert poprosił Papieża o "osobisty i publiczny" apel do chrześcijan, aby protestowali przeciwko negowaniu Holokaustu. 12 grudnia zakończyła się w Teheranie konferencja, która miała podważyć fakt Zagłady. Izraelska prośba zaowocowała wydaniem przez Stolicę Apostolską oświadczenia: "Minione stulecie było świadkiem próby zagłady narodu żydowskiego, w wyniku czego zabito miliony Żydów w różnym wieku i wszystkich grup społecznych, jedynie z powodu ich przynależności do tego narodu. Szoah było przerażającą tragedią, w obliczu której nie można być obojętnym. Kościół z głębokim szacunkiem i wielkim współczuciem podchodzi do tego, co naród żydowski przeżył w czasie Drugiej Wojny Światowej: pamięć o tych straszliwych faktach winna pozostać ostrzeżeniem dla sumień w celu wyeliminowania konfliktów, poszanowania słusznych praw wszystkich narodów, wezwania do pokoju, w prawdzie i sprawiedliwości".
  • Niebawem Benedykt XVI ogłosi dokument dotyczący swobodnego odprawiania Mszy w rycie trydenckim - ujawnił kard. Jorge Arturo Medina Estévez. Kardynał jest członkiem Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", która odpowiada za kontakty z Bractwem św. Piusa X, czyli lefebrystami. Komisja zebrała się 12 grudnia, aby na życzenie Papieża omówić projekt wspomnianego dokumentu.
  • Stolica Apostolska potwierdziła, że członkowie stowarzyszeń kontestujących naukę Kościoła automatycznie popadają w ekskomunikę. To stwierdzenie znalazło się w liście kard. Giovanniego Battisty Re do ordynariusza diecezji Lincoln w USA. W 1996 r. bp Fabian Bruskewitz zajął identyczne stanowisko wobec działalności stowarzyszenia "Call to Action". Istniejąca od 1976 r. grupa kontestuje naukę i praktykę Kościoła w kwestiach planowania rodziny, celibatu, kapłaństwa kobiet czy papieskiego prymatu. W opublikowanym 8 grudnia liście prefekta Kongregacji ds. Biskupów czytamy, że "działalność wspomnianego stowarzyszenia jest sprzeczna z wiarą katolicką". Publikując tekst, bp Bruskewitz zaznaczył, że wierni, którzy pragną powrócić do jedności z Kościołem, muszą publicznie zrezygnować z członkostwa w kontestatorskich grupach.
  • W wieku 88 lat zmarł kard. Salvatore Pappalardo. Emerytowany arcybiskup Palermo słynął z nieprzejednanej postawy wobec mafii. Obecnie Kolegium kardynalskie liczy 186 członków, z których 114 nie ukończyło 80 lat i ma prawo głosu podczas konklawe.
  • Benedykt XVI upoważnił Kongregację spraw Kanonizacyjnych do opublikowania ośmiu dekretów dotyczących cudów dokonanych za wstawiennictwem kandydatów na ołtarze, ośmiu dekretów dotyczących męczeństwa oraz ośmiu o heroiczności cnót (16 grudnia). Polskich kandydatów na ołtarze dotyczą trzy dekrety: o cudzie za przyczyną bł. Szymona z Lipnicy (zm. 1439), o cudzie za wstawiennictwem sługi Bożego Stanisława Papczyńskiego, założyciela zakonu marianów (zm. 1701) oraz o cudzie za wstawiennictwem sługi Bożej Celiny Borzęckiej, założycielki zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek (zm. 1913). Uznanie cudu dokonanego za pośrednictwem sługi Bożego otwiera drogę do beatyfikacji, a w przypadku błogosławionego - do kanonizacji.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Biskupi Chile wezwali rodaków do zachowania spokoju po śmierci Augusta Pinocheta (10 grudnia). Bp Alejandro Goic, przewodniczący tamtejszego Episkopatu, poprosił zwolenników i przeciwników byłego prezydenta, aby unikali prowokacji: "Mam własne zdanie o braku szacunku dla człowieka za jego rządów, jednak właściwa postawa domaga się przeżycia tych godzin z godnością" - podkreślił biskup. Z kolei kard. Javier Errázuriz, arcybiskup Santiago de Chile, podczas Mszy w Szkole Wojskowej, modlił się za Pinocheta "do miłosiernego Pana, źródła wszelkiej dobroci, aby wybaczył mu i miał wzgląd na dobro, jakie uczynił".
  • Zmarł biskup, który zrezygnował z urzędu w proteście przeciw zbyt opieszałemu wprowadzaniu soborowych reform (5 grudnia). Na przełomie lat 60. i 70. Bernard M. Kelly był biskupem diecezji Providence (USA). Należał do pierwszych hierarchów, którzy głosili kazania w świątyniach protestanckich. Podczas walk w Wietnamie krytykował amerykańskich biskupów za zbyt słaby sprzeciw wobec wojny. Po rezygnacji z biskupstwa ożenił się, ale przed dwunastoma laty pojednał się z Kościołem.

I W POLSCE

  • 25. rocznica stanu wojennego: podczas centralnych obchodów we Wrocławiu Mszy z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego przewodniczył abp Marian Gołębiewski. "Zło osiągnęło swoje apogeum i wydawało się, że zwyciężyło. W największym nieszczęściu ostatnie słowo należy jednak do dobra" - stwierdził w homilii metropolita wrocławski. Podkreślił konieczność rozliczenia z okresem komunizmu: "Gdzie się podziały te oddziały zomowców pałujących demonstrantów? Gromady milicjantów dyspozycyjnych i gotowych do interwencji na każde skinienie decydentów? Zastępy tajnych współpracowników donoszących na najbliższych kolegów i przyjaciół?". Arcybiskup ubolewał, że nikt ich nie pociąga do odpowiedzialności, natomiast "obwinia się co najwyżej księży, jakby byli największymi wrogami ojczyzny". Na zakończenie abp Gołębiewski zaapelował, aby nie popełniać starych błędów: "Czas nagli, trzeba nadrobić opóźnienie gospodarcze, umacniać pozycję w Unii Europejskiej, mówić jednym głosem w ważnych dla państwa sprawach oraz pozbyć się raz na zawsze syndromu antypaństwowości".
  • W nocy z 12 na 13 grudnia w hali dawnego wrocławskiego PAFAWAG-u prezydent wręczył odznaczenia działaczom opozycji antykomunistycznej. Wśród tych, którzy otrzymali Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, znalazło się trzech kapłanów: ks. Mirosław Drzewiecki, ks. Andrzej Dziełak oraz ks. Stanisław Orzechowski. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Marianna Popiełuszko.
  • Odznaczenia: Bp Bronisław Dembowski otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (12 grudnia). Prezydent odznaczył biskupa za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej demokracji, za działalność na rzecz dialogu i dobra wspólnego z okazji 50. rocznicy założenia KIK-u. Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec uhonorowano abp. Mariana Przykuckiego (11 grudnia). Emerytowany ordynariusz szczecińsko-kamieński angażuje się na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Z kolei dominikanin o. Ludwik Wiśniewski został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego złotym medalem Gloria Artis za działalność opozycyjną w czasach PRL (12 grudnia).
  • Wliczanie stopnia z religii do średniej to uszanowanie pracy ucznia - oświadczył bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przy Episkopacie. "Rzeczpospolita" ujawniła, że minister edukacji przygotował projekt rozporządzenia, według którego od września 2007 r. ocena z religii lub etyki będzie liczona do średniej. Abp Stanisław Wielgus, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, zapowiedział, że następnym krokiem będzie wprowadzenie religii jako przedmiotu maturalnego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 52/2006