Kronika religijna (10-16 IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Wizytę w Austrii podsumował Benedykt XVI podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Przypomniał, że szczególnym powodem trzydniowej pielgrzymki była 850. rocznica sanktuarium w Mariazell. Wyznał, że chciał "wyjść naprzeciw Maryi, która pokazuje nam Jezusa". Papież ponowił zachętę do rozwijania obecnego procesu zjednoczenia Europy na fundamencie wartości inspirowanych przez wspólne dziedzictwo chrześcijańskie. Zauważył, że wybitni filozofowie niezwiązani z Kościołem zgadzają się, iż chrześcijaństwo odegrało centralną rolę w ocaleniu współczesnej świadomości przed nihilizmem i fundamentalizmem. Papież przypomniał także swoje wezwanie z kazania podczas Mszy św. w wiedeńskiej katedrze: by niedzieli nie sprowadzać do roli "weekendu". Po spotkaniu z wiernymi Benedykt XVI powrócił śmigłowcem do swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie będzie przebywał do końca września.
  • Watykan przypomniał o obowiązku podawania pokarmu i wody ludziom "w stanie wegetatywnym". W związku z głośną sprawą Terri Schiavo (która po wielu latach śpiączki zmarła z głodu po odłączeniu jej od aparatury na wniosek rodziny) Episkopat USA skierował do Kongregacji Nauki Wiary w 2005 r. dwa pytania: "czy istnieje moralny obowiązek podawania pokarmu i wody pacjentowi w »stanie wegetatywnym«?", oraz: "czy sztuczne żywienie i nawadnianie pacjenta w »trwałym stanie wegetatywnym« mogą być przerwane, gdy kompetentni lekarze stwierdzą z moralną pewnością, że pacjent nigdy nie odzyska świadomości?". Na pierwsze pytanie watykańska dykasteria odpowiedziała twierdząco. Zwróciła uwagę, że "podawanie pokarmu i wody, także metodami sztucznymi, jest zwyczajnym sposobem podtrzymania życia. Jest ono więc obowiązkowe w takiej mierze i przez taki czas, w jakich służy właściwym sobie celom, czyli nawadnianiu i odżywianiu pacjenta. Odpowiedź Kongregacji na drugie pytanie jest negatywna: "Pacjent w »trwałym stanie wegetatywnym« jest osobą, zachowującą swą podstawową godność ludzką, a zatem należy mu się opieka obejmująca dostarczanie wody i pokarmu, także w sposób sztuczny".
  • Wspólnota żydowska poprosiła Papieża o interwencję, by Iran przestał grozić Izraelowi zagładą. Ujawniony przez media list przekazany Benedyktowi XVI przez austriackich Żydów przypomina, że Iran odrzuca prawo do istnienia państwa Izrael i co jakiś czas grozi mu zniszczeniem.
  • Benedykt XVI ma nowego sekretarza. Ks. Mieczysława Mokrzyckiego, mianowanego w lipcu arcybiskupem koadiutorem we Lwowie, zastąpi ks. Alfred Xuereb.
  • Przyczyną śmierci Jana Pawła II było prawdopodobnie osłabienie spowodowane niedożywieniem - do takich wniosków doszła dr Liny Pavanelli, anestezjolog. Fragmenty jej artykułu opublikował włoski dziennik "La Repubblica". Zdaniem Pavanelli choroba Parkinsona uniemożliwiła Papieżowi przełykanie i przyjmowanie pokarmów, dlatego sondę pokarmową należało mu założyć kilka tygodni wcześniej. Autorka zauważyła, że komunikaty medyczne opublikowane przez Watykan nie podały przyczyny zgonu Jana Pawła II. Jednocześnie zastrzegła, że nie krytykuje zespołu medycznego, opiekującego się Papieżem.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W wyniku tortur w więzieniu w Erytrei zmarła Migsti Haile, która odmówiła wyrzeczenia się wiary w Chrystusa - poinformowała organizacja "Open Doors", monitorująca prześladowanie chrześcijan na świecie (5 września). Jest to już czwarta w tym roku znana ofiara antychrześcijańskiej polityki władz tego kraju. Do żadnego z więzionych za wiarę nie mają dostępu adwokaci.
  • Rumuńskie prawosławie ma nowego patriarchę. 12 września Kolegium Elektorów Świętego Synodu, wybrało Daniela, abp. Jassów i metropolitę Mołdawii i Bukowiny. Patriarcha elekt powiedział po wyborze, że będzie kontynuował misję i linię poprzednika - Teoktysta, zmarłego 30 lipca. Daniel urodził się w 1951 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r., a już trzy lata później został biskupem. Od 1992 r. jest profesorem teologii na Wydziale Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Jassach. Znany jest z głębokiego zaangażowania ekumenicznego. We wrześniu 2005 r. był jednym z prelegentów VI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

...I W POLSCE

  • Unijne dofinansowanie dla uczelni o. Rydzyka może być niezgodne z prawem UE - powiedziała Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej (10 września). Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej została wpisana na priorytetową listę polskiego rządu i ma otrzymać 15 mln euro. Hübner podkreśliła, że każdy projekt zgłoszony do dofinansowania powinien respektować wartości i prawo europejskie. Tymczasem działalność o. Rydzyka, jak podkreślają dwie eurodeputowane Zielonych Jean Lambert i Angelika Beer, jest niezgodna z "zasadą niedyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub poglądy, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną". W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Komisja może cofnąć fundusze.
  • Europa nie może stać się Euroarabią - tak przestrzegł przed zagrożeniem islamskim biskup polowy WP Tadeusz Płoski podczas homilii w przeddzień Święta Wojsk Lądowych (11 września). Według hierarchy atak Al Kaidy na WTC 11 września 2001 r. był zemstą za zwycięstwo wiedeńskie Jana III Sobieskiego nad Turkami w 1683 r. Powiedział, że żołnierze polscy walczący w Iraku i Afganistanie "zanieśli biało-czerwone znaki tam, gdzie przebiega granica przedmurza chrześcijaństwa".
  • Zmarła Alina Rumun (14 września), pielęgniarka związana z Pielęgniarstwem Parafialnym, założonym w Krakowie przez pionierkę pielęgniarstwa społecznego Hannę Chrzanowską (1902-73; trwa jej proces beatyfikacyjny). Urodzona 15 lipca 1924 r. w Zawierciu, w 1948 r. ukończyła Uniwersytecką Szkołę Pielęgniarsko-Położniczą w Krakowie. W latach 1958-81 pracowała w stworzonym przy wsparciu ówczesnego wikarego kościoła św. Floriana w Krakowie, ks. Karola Wojtyły, Pielęgniarstwie Parafialnym, które zorganizowało (nieistniejącą w PRL-u) instytucjonalną opiekę nad przewlekle chorymi w domu. Organizacja zapewniała chorym opiekę medyczną (z reguły samotnym i bez pieniędzy), umożliwiała im też wyjazdy na rekolekcje i wakacje, szkoliła zakonnice do pracy pielęgniarskiej, pozyskiwała do współpracy studentów i kleryków. Po przejściu na emeryturę Alina Rumun do 1995 r. pracowała w Pielęgniarstwie jako wolontariuszka. Ostatnie lata życia spędziła w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Podgórkach Tynieckich koło Krakowa. Kilkanaście dni temu została uhonorowana prestiżowym Medalem im. Florence Nightingale, przyznawanym przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż za "szczególne poświęcanie się swojej pracy". Jej wypowiedzi znalazły się w tekście o Hannie Chrzanowskiej "Równania pozornie skomplikowane", jaki opublikowaliśmy w "TP" nr 19/2003.
  • Wszedł w życie indult generalny zezwalający na swobodne odprawianie Mszy trydenckiej (14 września). W Polsce do tej pory takie Msze odbywały się za pozwoleniem lokalnego biskupa w 9 miastach: w Bytomiu, Chorzowie, Krakowie, Lublinie, Łomiankach, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. Tradycjonaliści na stronie forum.krzyz.diw.pl wyliczyli 15 nowych miejsc, gdzie znaleźli się księża gotowi po wejściu w życie indultu odprawiać regularnie Msze według starego rytu: Białystok (w archikatedrze), Chełm, Czeladź, Kalisz, Licheń, Łomża, Mogilno, Ostrołęka, Radom (u bernardynów) Sierakowice, Toruń, Trzebiatów, Wieluń, Wrocław (w kościele p.w. Karola Boromeusza), Zawiercie. Pytane przez "TP" kurie diecezjalne nie zaobserwowały jednak wzrostu zainteresowania Mszą trydencką wśród wiernych.
  • Większość szkół nie daje uczniom możliwości nauki etyki - alarmują "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". Dyrektorów nie stać na zatrudnienie dodatkowych nauczycieli, tłumaczą się też małą liczbą zainteresowanych uczniów oraz wykwalifikowanych pedagogów.
  • Muzułmanie polscy rozpoczęli ramadan (13 września). Nabożeństwa rozpoczynające post odbyły się wieczorem w białostockich domach modlitwy oraz w Bohonnikach i Kruszynianach. W województwie podlaskim mieszka ok. 6 tys. polskich muzułmanów, głównie Tatarów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2007