Kronika religijna (1-7 V)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Do umacniania wiary w zmartwychwstanie Chrystusa wezwał Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Regina Coeli" (30 kwietnia). "Zmartwychwstanie Chrystusa jest centralnym wydarzeniem chrześcijaństwa, podstawową prawdą, którą należy potwierdzać z mocą w każdym czasie, gdyż zaprzeczanie jej, jak to na różne sposoby próbowano robić i nadal się czyni, bądź przekształcenie jej w wydarzenie czysto duchowe, to unicestwianie naszej wiary" - przypomniał Papież.
  • Środowa audiencja generalna: Papież kontynuował cykl katechez o Kościele początków chrześcijaństwa. Podkreślił znaczenie Tradycji, która jest "żywą Ewangelią, głoszoną przez Apostołów w swej całości, na podstawie pełni ich jedynego i niepowtarzalnego doświadczenia". Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI wspomniał o uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski: "Zarówno dla Kościoła w Polsce, jak i dla całego narodu jest to dzień szczególnie uroczysty (...) Równocześnie naród polski wspomina ustanowienie Konstytucji Trzeciego Maja i związane z nią wielkie nadzieje na odnowę życia politycznego i społecznego. Pozdrawiam Episkopat Polski zgromadzony na Jasnej Górze i wszystkich wiernych. Polecając waszym modlitwom przygotowania do bliskiej już mojej pielgrzymki do Polski, z serca wam błogosławię" - powiedział po polsku. Na audiencji zgromadziła się rekordowa w tym pontyfikacie liczba wiernych (60 tys.).
  • W wieku 87 lat zmarł kard. Raúl Primatesta, emerytowany arcybiskup Cordoby w Argentynie (1 maja). Święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. w Rzymie, w wieku 38 lat został biskupem. Należał do komisji, która przygotowała obrady Soboru Watykańskiego II. W 1965 r. został arcybiskupem Cordoby, po ośmiu latach - kardynałem. Po śmierci kard. Primatesty kolegium kardynalskie liczy 192 członków. 120 nie przekroczyło 80. roku życia i ma prawo udziału w konklawe.
  • Za "poważne pogwałcenie wolności religijnej" uznał watykański rzecznik wyświęcenie w Chinach dwóch biskupów bez zgody Papieża (zob. komentarz Józefa Majewskiego na s. 3).
  • Zgodnie z wieloletnim zwyczajem Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosowała orędzie do buddystów z okazji święta Vesak. Tegoroczny dokument, zatytułowany "Buddyści i chrześcijanie w służbie ludzkości", nawiązuje do encykliki Benedykta XVI. Wskazuje, że obecnemu w "Deus caritas est" rozróżnieniu między miłością fizyczną - erosem, a duchową - agape, skupioną na czynieniu dobra innym, odpowiadają buddyjskie pojęcia: metta rozumiana jako pełna samozaparcia czynna miłość do innych, i karuna - oznaczająca pełną miłości sympatię i współodczuwanie ze wszystkimi ludźmi. Dla buddystów i chrześcijan byłoby więc pożyteczne - głosi orędzie - aby na tym świecie, w którym słowo "miłość" jest tak często używane i nadużywane, odkryli na nowo pierwotne jego znaczenie.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Rosja łagodzi restrykcje wizowe wobec księży katolickich - poinformowała norweska agencja "Forum 18". monitorująca przestrzeganie swobody wyznania w krajach byłego bloku komunistycznego. "Czujemy, że sytuacja się poprawia" - potwierdza ks. Dariusz Jagodziński z parafii świętych Tadeusza i Szymona w Soczi. Dotychczas duchownym wydawano wizy na trzy miesiące, obecnie na rok.
  • Ekskomunika nadal ciąży na czterech biskupach reprezentujących lefebrystów - czytamy w biuletynie archidiecezji Salzburg, która konsultowała się w ich sprawie z Papieską Komisją "Ecclesia Dei". Chodzi o hierarchów z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, którzy w 1988 r. otrzymali - wbrew woli Jana Pawła II - sakrę z rąk abp. Lefebvre’a. Biuletyn stwierdza też, że księża, których wyświęcili (ważnie) wspomniani biskupi, są zawieszeni w czynnościach kapłańskich ze względu na brak inkardynowania do diecezji. Wyjaśniono, że katolik nie popełnia wykroczenia, jeżeli uczestniczy w Mszy lefebrystów, o ile nie dokonał publicznego aktu zerwania z Kościołem katolickim. Ślub katolika z osobą związaną z lefebrystami nie może być traktowany jako małżeństwo wyznaniowo mieszane, o ile druga strona nie uważa Bractwa za jedyny, prawdziwy Kościół katolicki.
  • W Norwegii trwają konsultacje w sprawie oddzielenia Kościoła od państwa. Luteranizm jest oficjalnym wyznaniem w tym kraju od 1537 r. W styczniu większość rządu opowiedziała się za separacją. Ewentualną poprawkę do konstytucji można jednak uchwalić dopiero w 2014 r., ponieważ decyzję muszą wyrazić większością dwóch trzecich głosów dwa kolejne zgromadzenia parlamentu. Do Kościoła luterańskiego należy 86 proc. obywateli Norwegii, ale wiarę praktykuje jedynie 10 proc.
  • O urząd nadburmistrza Wiesbaden ubiega się z ramienia SPD ks. Ernst-Ewald Roth. Kandydaturę proboszcza parafii św. Bonifacego musi jeszcze zatwierdzić zjazd socjaldemokratów. Ks. Roth wyznał, że działalność polityczną postrzega jako służbę Kościołowi, tymczasem bp Franz Kamphaus, ordynariusz diecezji Limburg, zawiesił podwładnego w czynnościach kapłańskich.
  • Dziennik Episkopatu Włoch "Avvenire" wezwał  do bojkotu filmu "Kod da Vinci". Marketingowa kampania filmu, czytamy, to "cyniczna operacja komercyjna, odbywająca się kosztem wiary milionów chrześcijan". Bestseller Dana Browna służący za podstawę scenariusza zawdzięcza powodzenie "religijnej pamięci krajów, w których wydarzenia Ewangelii, pojęcia z katechizmu i nazwy instytucji kościelnych należą do podzielanego ogólnie kodeksu Bez tego religijnego ABC Dan Brown siedziałby do tej pory w rodzinnym New England, pisząc kryminały za dwa dolary sztuka".

...I W POLSCE

  • Biskupi na Trzeciego Maja: Mszy z udziałem 80 tys. wiernych przewodniczył w Częstochowie kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski. W homilii kard. Józef Glemp powiedział, że Maryja "wskazuje na Syna, Jezusa Chrystusa, który każe nam przypominać sobie wzajemnie, że obowiązuje nas miłość, a więc także kompromis i przebaczenie". Dodał, że "Radio Maryja, prowadzone przez ojców redemptorystów, otwiera się na wskazania Episkopatu, a Episkopat - jedyny odpowiedzialny za nauczanie Kościoła w danym kraju - chce wspomagać grupy wiernych, którzy w sposób szczególny czerpią z Rozgłośni Maryjnej siły do kształtowania w sobie prawdziwych chrześcijan". Te słowa Prymasa wierni przyjęli oklaskami. Z apelem, by Polacy nie izolowali "spraw ludzkich od spraw Bożych" wystąpił biskup polowy Tadeusz Płoski, który przewodniczył Mszy w intencji Ojczyzny w stołecznej bazylice św. Krzyża. W liturgii uczestniczyli m.in. prezydent i premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. "Mały człowiek w nas: niewdzięczny, kłótliwy, zawistny, pretensjonalny, niezdolny do zgody, dialogu, do rozmowy, egoista, który chce zmieniać wszystkich, tylko nie siebie - jest prawdziwym wrogiem, który czasem skutecznie wiele niszczy" - ostrzegał abp Damian Zimoń podczas Mszy w katowickiej katedrze. "Polskość to wolność i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie" - podkreślił podczas Mszy na Starym Rynku we Wrocławiu ordynariusz bydgoski, bp Jan Tyrawa.

Order Orła Białego odebrał abp Ignacy Tokarczuk (3 maja). "Jest to uznanie dla mojego kochanego polskiego Narodu, który nigdy nie lękał się komunistów, lecz zawsze był wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, i służył wiernie z miłością i odwagą" - powiedział arcybiskup uhonorowany najwyższym odznaczeniem państwowym. Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyżnych koło Zbaraża. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1942 r. we Lwowie. Nominację na biskupa przemyskiego otrzymał w 1965 r. W marcu 1992 r. został arcybiskupem metropolitą przemyskim. Rok później przeszedł na emeryturę. W czasach komunizmu walczył o prawa Kościoła. Za jego rządów w archidiecezji powstało 430 świątyń.
Kard. Stanisław Dziwisz został członkiem dwóch watykańskich dykasterii. Z nominacji Benedykta XVI metropolita krakowski wszedł w skład Kongregacji Wychowania Katolickiego i Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2006