Kronika religijna (1-7 I)

STOLICA APOSTOLSKA
  • W ostatnim dniu roku Papież odprawił uroczyste nieszpory z dziękczynnym "Te Deum". "W chwili, gdy kończy się rok 2006 i widać już świt roku 2007, prośmy Bożą Rodzicielkę, aby uprosiła nam dar dojrzałej wiary: jak najbardziej podobnej do Jej wiary, wiary jasnej, szczerej, pokornej, a równocześnie odważnej, pełnej nadziei i entuzjazmu dla Królestwa Bożego, wiary pozbawionej wszelkiego fatalizmu i nastawionej na współpracę w pełnym i radosnym posłuszeństwie woli Bożej oraz absolutnej pewności, że Bóg nie pragnie niczego innego jak miłości i życia. Zawsze i dla wszystkich" - stwierdził Benedykt XVI w homilii.
  • O najgłębszym powołaniu rodziny mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański" (31 grudnia). Nawiązując do obchodzonej w tym dniu uroczystości Świętej Rodziny, Papież podkreślił, że rodzina z Nazaretu jest wzorcem "każdej rodziny chrześcijańskiej, która złączona w sakramencie małżeństwa oraz karmiona Słowem i Eucharystią, jest powołana do wypełniania cudownego powołania i posłannictwa bycia żywą komórką nie tylko społeczeństwa, ale także Kościoła, znakiem i narzędziem jedności dla całego rodzaju ludzkiego". Po polsku Benedykt XVI powiedział: "Dziękujemy Bogu za miniony rok i otrzymane dobro, a szczególnie za pielgrzymkę do Polski. Wspominam wędrówkę po śladach Sługi Bożego Jana Pa-wła II i wasze świadectwo wiary. Dzisiaj, w Niedzielę Świętej Rodziny, modlę się, aby wasze rodziny były godnym miejscem wychowania dzieci i młodzieży".
  • "Gdy szanuje się osobę, umacnia się pokój" - zaznaczył Benedykt XVI podczas Mszy w Nowy Rok. Wezwał do modlitwy za "Ziemię, w której narodził się Jezus", aby nadszedł tam "jak najprędzej pierwszy dzień pokoju, dzień, gdy rozwiązany zostanie ostatecznie obecny konflikt, który trwa już od zbyt długiego czasu". W liturgii uczestniczyli ambasadorowie akredytowani przy Stolicy Apostolskiej.
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI poświęcił katechezę Bożemu Narodzeniu; zacytował słowa prologu Janowego: "Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi". Wezwał, byśmy spróbowali być wśród tych, którzy przyjmują Dzieciątko. Zauważył także, że "bardziej podstępne i niebezpieczne są może nawet formy odrzucenia Boga w naszych czasach: od zdecydowanego odrzucenia po obojętność, od scjentystycznego ateizmu po przedstawianie Jezusa uwspółcześnionego lub postmodernistycznego".
  • Niech "nikt nie lęka się Chrystusa i Jego orędzia" - zaapelował Benedykt XVI podczas Mszy w święto Objawienia Pańskiego. Papież dodał: "Jeżeli w historii chrześcijanie, jako ludzie posiadający swe ograniczenia i grzeszni, mogli czasem zdradzić Go swym postępowaniem, to jeszcze bardziej podkreśla, że światłością jest Chrystus, a Kościół odbija je wtedy tylko, gdy jest z Nim zjednoczony". Mówiąc o przywódcach innych religii, Benedykt XVI zaznaczył, że należy ich zachęcić do "konfrontacji ze światłością Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby obalić, ale by wypełnić to, co ręka Boga napisała w religijnej historii cywilizacji, szczególnie w »wielkich duchach«, które przez swoją mądrość i przykład cnót przyczyniły się do budowy ludzkości. Chrystus jest światłością, światłość zaś nie może przyćmiewać, lecz jedynie oświecać, rozjaśniać, wyjawiać". Po Mszy, podczas modlitwy "Anioł Pański", Papież złożył życzenia wyznawcom prawosławia i obrządków wschodnich, którzy następnego dnia obchodzili Boże Narodzenie. Po polsku powiedział: "Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wspominamy dzisiaj mędrców ze Wschodu, którzy w Betlejem spotkali Króla Wieków. Temu, który objawił się światu, oddali pokłon i złożyli dary. Chrystus objawia się dzisiaj także nam przez Kościół, sakramenty, Słowo. Jest obecny w braciach. Podejmujmy wysiłek, by Go usilnie szukać. Życzę wszystkim dobrego święta".
  • Do uczestnictwa w nabożeństwach ekumenicznych zachęcił kard. Walter Kasper w "Podręczniku ekumenizmu duchowego". Jego angielska wersja ukazała się pod koniec minionego roku, tłumaczenie włoskie poznamy podczas styczniowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że uczestnictwo w Eucharystii innych wspólnot kościelnych i ból z powodu niemożności przystąpienia do Eucharystii może być wkładem w dzieło ekumenizmu: "Droga do pojednania i komunii otwiera się, gdy chrześcijanie czują bolesną ranę podziału w swoich sercach, umysłach i modlitwach". Kardynał napisał, że elementami ekumenizmu duchowego są wspólne modlitwy, studia nad Pismem Św., uczestnictwo w ważnych wydarzeniach innych Kościołów oraz wspólna praca na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Dwudziestu czterech misjonarzy katolickich poniosło śmierć w 2006 r. - poinformowała rzymska agencja "Fides". W Afryce zamordowano jedenastu, w tym dziewięciu księży, zakonnicę i świecką wolontariuszkę. W Ameryce zabito sześciu księży, zakonnicę i świeckiego. W Azji zginęło dwóch księży, zakonnica i osoba świecka. Jeden brat zakonny poniósł śmierć w Oceanii. "Fides" podkreśliła, że nie wszystkich, którzy zginęli, można uznać za męczenników. Ten tytuł - zgodnie z nauką Kościoła - przysługuje tylko tym, którzy życie oddali za wiarę.
  • Przymusowa przeprowadzka seminarium duchownego ze stolicy Iraku. Nieustający terror wobec chrześcijan spowodował, że patriarcha Emanuel III Delly, zwierzchnik Chaldejskiego Kościoła Katolickiego w tym kraju, zdecydował o przeniesieniu seminarium i jedynego w Iraku chrześcijańskiego fakultetu teologicznego z Bagdadu do Ankawy. Shlemon Warduni, biskup pomocniczy, alarmuje: "Sytuacja w Iraku jest nie do zniesienia, a chrześcijanie praktycznie codziennie stają się ofiarami przemocy".
  • Episkopat Hiszpanii potępił zamach dokonany przez baskijską ETA. Do ataku, w którym zginęły dwie osoby, doszło na lotnisku Barajas pod Madrytem (30 grudnia). Biskupi w komunikacie podkreślili, że terroryzm jest całkowicie sprzeczny z wizją życia sprawiedliwego i rozumnego. Nie tylko poważnie godzi w prawo do życia i wolności, ale jest także przejawem totalitaryzmu. Zamach położył kres rozejmowi, który w marcu ogłosiły władze Hiszpanii i ETA.

I W POLSCE

  • Biskupi prawosławni: 2007 r. będzie czasem ważnych rocznic. W liście na Boże Narodzenie, które chrześcijański Wschód obchodzi 7 stycznia, hierarchowie wymienili 60. rocznicę akcji "Wisła" oraz jubileusz założonego w 1947 r. żeńskiego klasztoru na Grabarce. Biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreślili, że dziś nie brak tych, którzy nie korzystają z daru Bożego Narodzenia, a "chrześcijaństwo stało się dla wielu przedmiotem różnych posądzeń i napaści".
  • Biskupi greckokatoliccy wezwali w bożonarodzeniowym orędziu do świętowania niedzieli. Abp Jan Martyniak i bp Włodzimierz Juszczak ostrzegli: "Ważniejszymi od niedzieli stają się sprawy życia codziennego, troska o pieniądze, migracja; ważniejszą staje się potrzeba rozrywki, pojawia się pełna obojętność". Przypomnieli również o rocznicy deportacji grekokatolików w ramach akcji "Wisła". Podziękowali wiernym za ich "wiarę i ofiarność. Za dziesiątki cerkwi, za te małe wspólnoty, w szczególności na Łemkowszczyźnie, niejednokrotnie pięćdziesięcioosobowe, utrzymujące cerkiew i księdza". Dodali, że są świadomi "krzywdy narodu i nadal będą dokładać wszelkich starań, by państwo uznało sprawiedliwość, bo dzisiaj jej niestety nie widzą".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2007