Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

17.08.2020
Czyta się kilka minut
11–17 sierpnia
P

PRZERAŻENIE

Za przedwczesne złożenie gratulacji Aleksandrowi Łukaszence z okazji wygranej w wyborach przeprosił metropolita Paweł, egzarcha białoruski Patriarchatu Moskiewskiego. Hierarchę „oburzyły, przeraziły i zasmuciły filmy przedstawiające zatrzymania ludzi” – powiedział jego rzecznik. Katoliccy biskupi Białorusi wydali apel, w którym potępili „każdy akt przemocy popełniony przez brata przeciwko bratu”. Wezwali do „zakończenia niepotrzebnej agresji i rozpoczęcia dialogu”.

NAKARMIENIE

Romów wysiedlanych z nielegalnego obozu przez władze Rzymu odwiedził 12 sierpnia kard. Konrad Krajewski. Z 250 mieszkańców zostało tu już tylko 12 osób, głównie starszych i chorych; jałmużnik papieski przywiózł im kolację. Zajmowany przez Romów od 1991 r. teren ma być zrewitalizowany, władze chcą tam wybudować m.in. skatepark. Wysiedlonym przygotowują lokale zastępcze.

ODNOWA

Po 643 dni zamknięcia dominikanie udostępnili dla wiernych bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku. Kościołowi groziła katastrofa budowlana: w lecie 2018 r. na sklepieniu południowej nawy pojawiły się pęknięcia, a dwa filary zaczęły się zapadać. Poniesione do tej pory koszty remontu sięgają 2,5 mln zł. Na zdjęciu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ogląda odnowione wnętrze.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]