Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

17.12.2018
Czyta się kilka minut
11–14 stycznia
GAKURO / WIKIPEDIA.ORG
P

POPULARNA DWUSTULATKA

Najbardziej znana kolęda na świecie ma 200 lat. „Cicha noc” została po raz pierwszy wykonana podczas pasterki w 1818 r. w kościele św. Mikołaja w Obern­dorfie koło Salzburga (d­zisiaj w ­tym miejscu stoi kaplica­ Cichej Nocy). Melodię kolędy napisał nauczyciel i organista Franz Xaver Gruber, a słowa wikary z miejscowej parafii ks. Joseph Mohr. Kolędę przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów, m.in. na esperanto, suahili, zuluski, tajski i wietnamski. Trafiła na austriacką listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

NIEUZASADNIONY BRAK REAKCJI

Nie jest potrzebne formalne zgłoszenie oskarżenia wobec ks. Henryka Jankowskiego do archidiecezji gdańskiej, wystarczającym powodem rozpoczęcia procedury wyjaśniania jest artykuł prasowy – twierdzą konsultorzy Rady Prawnej KEP: ks. Piotr Majer z UPJPII w Krakowie i ks. Jan Słowiński z UAM w Poznaniu. Jest to odpowiedź na próby usprawiedliwiania się przez kurię gdańską z braku reakcji na artykuł „Gazety Wyborczej”, oskarżający kapelana Solidarności o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

MEDAL DLA HRYNIEWICZA

Nasz autor i przyjaciel, teolog i ekumenista o. Wacław Hryniewicz otrzymał medal z okazji 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyróżnienie dla zasłużonych pracowników uczelni przyznał wieloletniemu dyrektorowi Instytutu Ekumenicznego KUL Wydział Teologiczny. Medal w zastępstwie chorego laureata odebrali jego współbracia z zakonu oblatów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]