Reklama

Kościół jest w tyle o 200 lat

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Ojciec Sporschill, jezuita i współbrat kardynała, który prowadził z nim program „Nocne rozmowy w Jerozolimie”, i Fossati Confalonieri spotkali się z Carlem Martinim 8 sierpnia. Zaznaczają, że wywiad ten jest duchowym testamentem.
.

...Kardynał Martini przeczytał tekst i autoryzował. O. GEORG SPORSCHILL i FEDERICA RADICE FOSSATI CONFALONIERI: Jak Kardynał ocenia sytuację Kościoła? KARD. CARLO MARIA MARTINI: Kościół jest zmęczony: w Europie i w Ameryce panuje dobrobyt. Nasza kultura się zestarzała, nasze kościoły są ogromne, a nasze domy zakonne puste, biurokracja w Kościele się rozrasta, nasze ryty i nasze stroje są pompatyczne. Są to jednak rzeczy, które tylko wyrażają, kim naprawdę jesteśmy dzisiaj. (...) Dobrobyt nam ciąży. Jesteśmy w sytuacji bogatego młodzieńca z Ewangelii, który odszedł smutny, kiedy Jezus zaprosił go, aby stał się uczniem. Zdaję sobie sprawę z tego, że trudno nam zostawić to wszystko. Przynajmniej jednak moglibyśmy szukać ludzi, którzy są wolni i bliscy swoich braci. Potrzeba nam takich postaci, jakimi byli abp Romero lub męczennicy...

5866

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]