Reklama

Ingres 2 października

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II mianował arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia biskupem diecezji warszawsko-praskiej. Jednocześnie przyjął rezygnację z pełnienia tej funkcji Kazimierza Romaniuka, który dwa lata temu osiągnął 75. rok życia (zgodnie z prawem kanonicznym podał się do dymisji).
S

Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 r. w Bobrówce (archidiecezja białostocka). W 1963 r., jako uczeń liceum, za działalność antykomunistyczną trafił na trzy miesiące do aresztu. Rok później wstąpił do białostockiego seminarium. Studia przerwała dwuletnia służba wojskowa w kompanii kleryckiej wojsk saperskich. Święcenia otrzymał w 1970 r. Po dwóch latach pracy parafialnej rozpoczął studia prawnicze w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz na KUL. Doktoryzował się w Rzymie, na Papieskim Instytucie Wschodnim, w zakresie wschodniego prawa kanonicznego (1980 r.). W latach 1981-1991 pracował w Kongregacji Kościołów Wschodnich, gdzie kierował sekcją Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcją Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. Po przywróceniu w 1991 r. ordynariatu polowego w Polsce został mianowany przez Papieża biskupem polowym Wojska...

1678

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]