Reklama

Historia bogoojczyźniana

Historia bogoojczyźniana

26.08.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 34/13
Z

Z dużym zaskoczeniem wysłuchałem wypowiedzi abp. Hosera na temat „udziału” Matki Boskiej w Bitwie Warszawskiej. Tego rodzaju enuncjacje, sugerujące udział Matki Boskiej w ludzkiej, ziemskiej rzezi, nawet, jeżeli jest to walka obronna, są całkowicie sprzeczne z moim pojmowaniem istoty chrześcijaństwa.
I jeszcze jedna uwaga. We fragmencie transmisji telewizyjnej z tzw. rekonstrukcji pokazano śmierć ks. Skorupki. Szastający się między ubranymi w mundury uczestnikami rekonstrukcji człowiek w sutannie, grający rolę ks. Skorupki, pada jako trafiony bolszewicką kulą. Widać tu wyraźnie wpływ bogoojczyźnianego obrazu Kossaka, na którym ks. Skorupka z krzyżem w podniesionej ręce prowadzi atak na bagnety. Takie przedstawienie działania i śmierci ks. Skorupki jest nie tylko niezgodne z faktami, ale i uwłacza jego pamięci jako duchownego. Ks. Skorupka był przede wszystkim księdzem. Zginął w...

1147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]