Dywizje Pielgrzyma Pokoju

Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju - pod takim hasłem odbył się czwarty Dzień Papieski. Kościół w Polsce pragnie, aby Dzień nie ograniczał się do wspomnień o Janie Pawle II - podkreślił kard. Józef Glemp - Powinien się przyczyniać do tego, by w życiu codziennym ludzi wierzących stosowane było przykazanie moralne i religijne.

Obchody - mające upamiętniać wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - organizuje fundacja Episkopatu “Dzieło Nowego Tysiąclecia" pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego. Przed kościołami i na ulicach wolontariusze kwestowali na rzecz zdolnej młodzieży z ubogich środowisk.

“Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski; niech będzie on okazją do pogłębienia wiary i ujrzenia miłosierdzia względem potrzebujących" - tak do rodaków zwrócił się po niedzielnym Aniele Pańskim Jan Paweł II. W sobotę Telewizja Polska wyemitowała także jego krótkie przesłanie: “Pozdrawiam Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia i wszystkich, którzy z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu podejmują różnorakie inicjatywy religijne, kulturalne i społeczne. Cieszę się, że wspomnienie dnia, w którym Pan wezwał mnie na stolicę św. Piotra, staje się okazją do modlitwy, do refleksji nad sprawami wiary i nad rzeczywistością Kościoła, a także do konkretnych czynów miłosierdzia, szczególnie na rzecz młodzieży, która potrzebuje wsparcia w zdobywaniu wykształcenia na miarę swoich zdolności. Niech ten wysiłek Kościoła w Polsce owocuje pokojem w życiu rodzinnym i społecznym".

W ramach Dnia Papieskiego - w rzeczywistości trwającego dwa dni (sobota i niedziela) - odbywały się i nocne czuwania, i koncerty, i konferencje naukowe. Do 16 października można składać Papieżowi życzenia z okazji rocznicy pontyfikatu za pomocą sms-ów bądź specjalnej linii telefonicznej; pięciu uczestników otrzyma książkę “Wstańcie, chodźmy" z autografem Autora (wpływy z akcji finansują stypendia dla młodzieży; w zeszłym roku wysłano 40 tys. sms-ów). W Opolu harcerze sprzedawali papieskie kremówki, a mieszkańcy miasta wypisywali na wielkim płótnie życzenia dla Papieża. W Białymstoku w ramach 26-godzinnej sztafety czterdzieści osób przebiegło ponad 400 kilometrów. Do biegu dołączali się także przypadkowi obserwatorzy. Najmłodszy uczestnik miał sześć lat, najstarszy okrążył stadion idąc o lasce. W Krakowie pod Domem Arcybiskupów, z którego okien podczas pielgrzymek do kraju Papież pozdrawiał młodzież, odbyły się studencka modlitwa i koncert poetycki “Kraina zagubionych marzeń" z udziałem m.in. Roberta Kasprzyckiego, Barbary Stępniak, Elżbiety Adamiak i Mirosława Czyżykiewicza.

W sobotę na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się sesja naukowa, poświęcona Papieżowi - pielgrzymowi pokoju. “Jan Paweł II, choć jest budowniczym i głosicielem pokoju, nie jest pacyfistą. Jego postawa idzie dużo dalej" - stwierdził o. Pasquale Borgomeo, dyrektor Radia Watykańskiego, który towarzyszył Janowi Pawłowi II we wszystkich podróżach apostolskich. Jezuita, gość specjalny Dnia, zaznaczył, że pacyfistyczny nie jest też Kościół, zaś “dywizje Papieża" stanowią “kobiety i mężczyźni, którzy w ciszy modlą się i pracują, ożywiani mocną wiarą i konkretną wielkodusznością, uważający za znacznie skuteczniejszą dla zapewnienia pokoju w świecie inteligencję serca niż inteligentną broń".

Zdaniem dyrektora watykańskiej rozgłośni Jan Paweł II jest jedyną postacią na świecie, która nie będąc podporządkowana żadnym cząstkowym interesom, mając poza tym pełną wolność Proroka, który przemawia w imieniu Boga, może wiarygodnie wskazywać drogę pokoju. Jezuita podkreślił też, że Jan Paweł II nigdy nie przestał potępiać terroryzmu - bez pobłażliwości i bez dwuznaczności. “W odróżnieniu od możnych tego świata - mówił o. Borgomeo - Papież poszukuje przyczyn terroryzmu i stara się wskazywać politykom drogę jasnej i uczciwej refleksji nad sposobem prowadzenia walki z terroryzmem, będącej alternatywą dla odwoływania się do siły militarnej. Dla niego dialog jest podstawową drogą budowania pokoju. (...) Zawsze sprzeciwiał się stanowisku, że wojna może być sposobem rozwiązywania konfliktów".

W dyskusji uczestniczyli również m.in. Władysław Bartoszewski i o. Jan Andrzej Kłoczowski. Dominikanin zwrócił uwagę, że papieska refleksja o pokoju ma dwa wymiary: z jednej strony dotyczy relacji międzynarodowych, z drugiej zaś pokoju wewnętrznego. O. Kłoczowski polemizował z opinią, że Polacy nie słuchają Papieża: “Chciałbym, żeby jakaś kompetentna instytucja przebadała Polaków i stwierdziła, jaki wpływ na pokojowe przemiany okresu »Solidarności« miało nauczanie papieskie. Być może okazałoby się, że wbrew pozorom Polacy bardzo mocno biorą sobie do serca nauczanie Jana Pawła II?" - skonkludował. Sesję zakończyła dyskusja “Media w służbie pokoju", którą poprowadził ks. Krzysztof Ołdakowski, a panelistami byli m.in. ks. Andrzej Koprowski, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Maria Wiernikowska.

Obchody Dnia zwieńczył koncert na Placu Zamkowym w Warszawie. Andrzej Seweryn recytował fragmenty tekstów Jana Pawła II, zorganizowano także telemost między miastami, które w 1979 r. odwiedził Papież - Krakowem, Częstochową, Gnieznem, Nowym Targiem i Oświęcimiem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2004