Reklama

Chcemy pełnej jawności

Chcemy pełnej jawności

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Crofton Black z brytyjskiej organizacji Reprieve, badającej temat tajnych więzień CIA: Stawiając zarzuty byłemu szefowi Agencji Wywiadu, Polska zrobiła odważny krok. Jest pierwszym krajem, który zaoferował mechanizm rozliczenia tej sprawy.
M

MAGDA QANDIL: Z toczącej się w Polsce debaty można wynieść wrażenie, że władze w Warszawie zostały przez Amerykanów „wpuszczone w maliny”. Że nie powiedziano im, o czym była mowa w umowie o współpracy z CIA po 11 września 2001 r., na podstawie której na Mazurach miało powstać tajne więzienie CIA. Na czym polega odpowiedzialność Polski?

CROFTON BLACK: Dyskusja na temat ewentualnego stosowania tortur w tzw. wojnie z terroryzmem zaczęła się w międzynarodowej prasie już 10 lat temu. W USA dyskutowano wówczas, kiedy takie postępowanie byłoby legalne. Dyskusja ta toczyła się w przestrzeni publicznej i nie pozostawiała żadnemu rządowi na świecie pola manewru, żeby mógł potem twierdzić, że nie miał pojęcia, jakie metody są rozważane. Skoro Polska zezwoliła na użycie swego terytorium przez obce mocarstwo w celu więzienia zatrzymanych, to miała obowiązek monitorowania,...

7688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]