Reklama

Fotosynteza na dopingu

Fotosynteza na dopingu

07.01.2019
Czyta się kilka minut
Jak donosi pismo „Science”, naukowcy Uniwersytetu Illinois i Departamentu Rolnictwa USA poprawili wydajność tworzenia glukozy – cukru będącego podstawowym „paliwem komórkowym” – poprzez tytoń.
G

Glukoza produkowana jest w fotosyntezie. Może zostać również wytworzona w sposób alternatywny. W tym procesie niektóre z ważnych dla nas roślin, w tym ryż i pszenica, pozbywają się pewnego toksycznego związku, który powstał w komórkach trochę przez przypadek. Może on zostać przekształcony w cukier, ale potrzebny jest do tego duży nakład energii, co prowadzi do znacznego zmniejszenia plonów.

Aby poprawić wydajność tego alternatywnego szlaku, naukowcy podmienili (za pomocą modyfikacji genetycznych) w tytoniu kilka enzymów na pochodzące z innych organizmów (dyni oraz jednokomórkowej zielonej algi). Pozytywne wyniki laboratoryjne potwierdzono w testach terenowych w dwóch różnych sezonach wegetacyjnych. Wykazały sięgający 40 proc. wzrost biomasy zmodyfikowanych roślin.

Badacze liczą na to, że zastosowana metoda może pomóc w uzyskiwaniu wyższych plonów także u innych roślin. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]