Reklama

Fotosynteza na dopingu

Fotosynteza na dopingu

07.01.2019
Czyta się kilka minut
Jak donosi pismo „Science”, naukowcy Uniwersytetu Illinois i Departamentu Rolnictwa USA poprawili wydajność tworzenia glukozy – cukru będącego podstawowym „paliwem komórkowym” – poprzez tytoń.
G

Glukoza produkowana jest w fotosyntezie. Może zostać również wytworzona w sposób alternatywny. W tym procesie niektóre z ważnych dla nas roślin, w tym ryż i pszenica, pozbywają się pewnego toksycznego związku, który powstał w komórkach trochę przez przypadek. Może on zostać przekształcony w cukier, ale potrzebny jest do tego duży nakład energii, co prowadzi do znacznego zmniejszenia plonów.

Aby poprawić wydajność tego alternatywnego szlaku, naukowcy podmienili (za pomocą modyfikacji genetycznych) w tytoniu kilka enzymów na pochodzące z innych organizmów (dyni oraz jednokomórkowej zielonej algi). Pozytywne wyniki laboratoryjne potwierdzono w testach terenowych w dwóch różnych sezonach wegetacyjnych. Wykazały sięgający 40 proc. wzrost biomasy zmodyfikowanych roślin.

Badacze liczą na to, że zastosowana metoda może pomóc w uzyskiwaniu wyższych plonów także u innych roślin. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]