Reklama

Widzenie przyszłości

Widzenie przyszłości

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Terapie oparte na modyfikacjach genetycznych mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu kilku chorób wywołujących ślepotę.
T

Technika CRISPR-Cas9, która w ciągu ostatniej dekady doprowadziła do rewolucji w genetyce (a jej twórczyniom przyniosła w 2020 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii), coraz częściej stosowana jest w eksperymentalnych terapiach. Przypomnijmy: chodzi o technikę edycji genów zwaną „molekularnymi nożyczkami”, którą zapożyczyliśmy od pewnych bakterii. Przechowują one w swoim genomie, w obrębie sekwencji zwanych CRISPR, swoistą bazę „portretów genetycznych” wirusów, które je atakują. Gdy dojdzie do infekcji, specjalne cząsteczki gRNA porównają materiał genetyczny intruza z informacjami zapisanymi w „biblioteczce” CRISPR. Jeśli sekwencje będą się zgadzać, do gry wkroczą enzymy Cas, które potną intruza na kawałki.

CRISPR-Cas9 opiera się na podobnej maszynerii molekularnej: dzięki syntetyzowanym w laboratoriach cząsteczkom gRNA można zlokalizować konkretny fragment łańcucha DNA w...

4244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]