Reklama

Franciszek: mediator, a nie instancja rozstrzygająca

Franciszek: mediator, a nie instancja rozstrzygająca

07.05.2018
Czyta się kilka minut
W

W siedzibie Kongregacji Nauki Wiary przedstawiciele niemieckiego Episkopatu dyskutowali o spornym projekcie „Pomocy duszpasterskiej”, który proponuje dostęp do komunii protestantom w małżeństwach mieszanych. Papież podziękował niemieckim biskupom za ekumeniczne zaangażowanie, zachęcając do wypracowania możliwie jednomyślnego stanowiska. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji wiary i duszpasterstwa, znaczenia ewentualnych rozstrzygnięć dla całego Kościoła i ich prawnych konsekwencji. Papież potwierdza swoje stanowisko w sprawie decentralizacji kościelnej władzy, uświadamiając biskupom ich rzeczywistą odpowiedzialność za wiarę i Kościół. Przyjął bowiem rolę nie ostatecznej instancji, ale wspomagającego mediatora. Zapowiada się długa debata z udziałem mediów. Przeciwnicy otwarcia mówią o „ekumenicznej fuszerce”. Obrońcy zauważają, że zaprzepaszczenie aktualnej szansy „byłoby czymś makabrycznym i haniebnym” (bp Gerhard Feige). ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]