15 - 18 lutego 2011

GajosFest

Przegląd, TVP Kultura, wtorek 15 II, 18.00, 18.35, 20.10

Niedługo na ekranach kin zobaczymy premierę filmu "Wygrany" Wiesława Saniewskiego z Januszem Gajosem (nareszcie!) w jednej z głównych ról. Tymczasem, w ramach trwającego w TVP Kultura festiwalu, pokazana zostanie między innymi "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego - jeden z najważniejszych polskich filmów po przełomie ’89 roku, ciągle aktualny spektakl Andrzeja Wajdy "Bigda idzie!" oraz program telewizyjny poświęcony aktorowi.

Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet

Dokumentalny, reż. Andrzej Wajda, Polska 2010, Planete, środa 16 II, 20.15

Irena Oleszek, Bożena Ptak, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Henryka Strycharska--Krzywonos wspominają historyczne wydarzenia sierpniowe w Stoczni Gdańskiej. Realizatorzy pod opieką artystyczną twórcy "Człowieka z marmuru" w 30. rocznicę strajku oddają głos jego cichym bohaterkom, łącząc ich współczesne wypowiedzi z unikatowymi materiałami archiwalnymi. Dzięki temu możemy spojrzeć na polską historię najnowszą z nieco innej niż dotychczas perspektywy. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc.

Rok przestępny

Dramat, reż. Michael Rowe, Meksyk 2010, Ale kino!, czwartek 17 II, 22.45

Mieszkający w Meksyku Australijczyk robi swój pierwszy film i z miejsca zgarnia nagrodę za debiut na festiwalu w Cannes. Historia młodej dziennikarki o mitomańskich i masochistycznych skłonnościach to film antyerotyczny. Mówi o tym (i pokazuje to bez ogródek), że ludzka seksualność może być piekłem.

Zatoka delfinów

Dokumentalny, reż. Louie Psihoyos, USA 2009, Canal +, piątek 18 II, 21.00

Amerykańska Akademia Filmowa uznała ten film za najlepszy dokument 2009 roku, choć zapewne zdecydowały o tym względy nie tylko artystycznej natury. W brawurowy sposób ekipa wyszkolonych płetwonurków i filmowców zdemaskowała bestialski proceder zabijania delfinów, który odbywa się od lat na masową skalę w japońskiej zatoce Taiji, za cichym przyzwoleniem władz.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2011