Reklama

Z perspektywy ludu

Z perspektywy ludu

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Czy w tej dyskusji chodzi o niepamięć zbiorową? A może jest to raczej odzwierciedlenie stanu refleksji o najnowszej historii Polski? Konieczny po upadku komuny proces odkłamywania historii ma wszak pewną wadę genetyczną.
S

Sięgnęliśmy do wzorca, który sprawdził się w wieku XIX, kiedy “ku pokrzepieniu serc" heroizowano wszystko, co miało związek z Polską i polskością. Wzorzec ten najmocniej ujawniał się w środowiskach szlachecko-ziemiańskich oraz w wywodzącej się z nich inteligencji, więc ta właśnie grupa społeczna stała się synonimem Polski i Polaków. Reszty nie było. Choćby chłopów, którzy masowo współpracowali z wojskami rosyjskimi podczas Powstania Styczniowego, licząc zarówno na specjalny order nadawany im przez cara, jak możliwość ograbienia trupów powstańców.

Rodzaje demoralizacji

Gross zawsze będzie mi się kojarzył z Konradem Swinarskim. Reżyser wprowadził na scenę podczas Wielkiej Improwizacji lud, który nie tylko chrapał i jadł jajka na twardo, ale jeszcze zdarł z Konrada szynel i buty. Książka “Sąsiedzi" i artykuł “Niepamięć zbiorowa"...

11608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]