Reklama

Wyrzutek

Wyrzutek

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Wolność to fetysz współczesnej kultury. Mało kto się zastanawia nad możliwością zniewolenia przez nią.
J

Jean Genet w swoich utworach i w życiu zmagał się z imperatywem wolności absolutnej. Można powiedzieć, że zniewalała go konieczność urzeczywistnienia wolności totalnej. Zmuszony został do tego – by powołać się na myśl jednego z najciekawszych interpretatorów życia i twórczości autora „Matki Boskiej Kwietnej”, Jeana-Paula Sartre’a – przez burżuazyjne społeczeństwo francuskie I poł. XX w.

Biała karta

Nie bez powodu czołowy egzystencjalista na bohatera ponad pięciusetstronicowej „biografii filozoficznej” wybiera właśnie Geneta. Jego życiorys to kopalnia przykładów, którymi bez większych problemów może ilustrować swoje tezy guru młodzieży francuskiej, stającej na barykadach w roku 1968. Autor „Dziennika złodzieja” nie miał łatwego życia. Jego matka porzuciła go, zlitowała się nad nim chłopska rodzina i postanowiła wziąć pod swoje skrzydła, by wychować na...

7153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]