Reklama

Ładowanie...

Wstęp

Wstęp

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”.
ryc. Imagezoo / Corbis
T

To pierwsze i najważniejsze zdanie ustawy Prawo o adwokaturze, która reguluje wykonywanie zawodu adwokata. W tym roku obchodzimy 30-lecie jej uchwalenia. Mimo że powstała w czasie stanu wojennego, dawała adwokatom wiele swobody zawodowej. Dzisiaj wiele jej zapisów jest nieaktualnych, dlatego Naczelna Rada Adwokacka pracuje nad jej szeroką nowelizacją. Dezaktualizacji z pewnością nie uległo jednak zacytowane powyżej zdanie. Oprócz udzielania pomocy prawnej adwokat ma prawo i obowiązek reagować na społeczną niesprawiedliwość i wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi. W dodatku specjalnym do „Tygodnika Powszechnego” chcemy Państwu przybliżyć m.in. obecnie realizowane zadania Adwokatury w tym zakresie. Zapraszam do lektury.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]