Reklama

Wstęp

Wstęp

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”.
ryc. Imagezoo / Corbis
T

To pierwsze i najważniejsze zdanie ustawy Prawo o adwokaturze, która reguluje wykonywanie zawodu adwokata. W tym roku obchodzimy 30-lecie jej uchwalenia. Mimo że powstała w czasie stanu wojennego, dawała adwokatom wiele swobody zawodowej. Dzisiaj wiele jej zapisów jest nieaktualnych, dlatego Naczelna Rada Adwokacka pracuje nad jej szeroką nowelizacją. Dezaktualizacji z pewnością nie uległo jednak zacytowane powyżej zdanie. Oprócz udzielania pomocy prawnej adwokat ma prawo i obowiązek reagować na społeczną niesprawiedliwość i wychodzić z inicjatywami ustawodawczymi. W dodatku specjalnym do „Tygodnika Powszechnego” chcemy Państwu przybliżyć m.in. obecnie realizowane zadania Adwokatury w tym zakresie. Zapraszam do lektury.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]