Reklama

Obrona Myszkina

Obrona Myszkina

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Do interpretacji “Idioty", których rozbieżność czyni z tego utworu najbardziej kontrowersyjną powieść Dostojewskiego, przybyła jeszcze jedna. Odważna, błyskotliwa, oryginalna, łącząca kompetencje teologiczne, filozoficzne i literaturoznawcze.
K

Kontrowersje wokół losów księcia Lwa Myszkina sytuują “Idiotę" między artystyczną deklaracją zwątpienia w doczesną moc caritas, a wyrazem jej moralnego tryumfu. Dzieło Dostojewskiego czytane bywa jako opowieść o współczesnym Chrystusie, rosyjskim “pięknym człowieku", żałosnym Don Kichocie czy w końcu przewrotnym Antychryście. Tak sprzeczne opinie spływały spod piór równie różnorodnego grona autorów - od Jean-Paul Sartre’a i André Gide’a, przez Mikołaja Bierdiajewa i Lwa Szestowa, po Paula Evdokimova, Lwa Zandera czy polskich badaczy: Ryszarda Przybylskiego, Bohdana Urbankowskiego, Danutę Kułakowską, Henryka Paprockiego.

Egzystencjaliści widzą w Myszkinie Camusowskiego “obcego": “jednego z tych straszliwych niewinnych, którzy wywołują oburzenie społeczności, ponieważ nie pojmują jej reguł gry" - jak pisał Sartre. Książę jest tu podręcznikowym przykładem...

7848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]