Reklama

Obecność przywracana

Obecność przywracana

27.02.2012
Czyta się kilka minut
W PRL najpierw prześladowani, potem skazani na zapomnienie. W pierwszych latach III RP pozostawali w cieniu. Dziś „Żołnierze Wyklęci” – uczestnicy konspiracji po 1945 r. – odnajdują swe miejsce w polskiej pamięci zbiorowej.
G

Gdy 65 lat temu, w lutym 1947 r., otoczony przez komunistów Józef Kuraś „Ogień” oddawał samobójczy strzał, nie mógł przypuszczać, że jego przeciwnicy będą rządzić Polską przez kilkadziesiąt lat. Władze PRL nie poprzestały na fizycznej likwidacji takich jak on, na ich uwięzieniu czy sprowadzeniu do roli obywateli drugiej kategorii, którym trudniej było np. znaleźć pracę.

Także propaganda, w której powojenne podziemie przedstawiano w najgorszy możliwy sposób, działała do 1989 r. Taki obraz kreowały niezliczone publikacje i filmy. O ile traktowanie podziemia wojennego ulegało ewolucji – cenzura łagodniała, wiedzę o AK dopuszczano do społecznej świadomości – o tyle podziemie powojenne liczyć na to nie mogło.

Przełom 1989, przełom 1999

Zawłaszczanie przez władze PRL pamięci o wydarzeniach po 1945 r. nie okazało się jednak tak skuteczne, jak mogło się...

8708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]