Reklama

Lekarka z Wilna

Lekarka z Wilna

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Prawie rok temu, 11 lipca 2005 r., zmarła w Krakowie Danuta Sadkowska, lekarz, społecznik, człowiek całym życiem służący bliźnim. Urodziła się w Moskwie 19 listopada 1917 r., ale Dwudziestolecie i wojnę spędziła w Wilnie, które darzyła bezgraniczną miłością. Po maturze rozpoczęła studia lekarskie na tamtejszym Uniwersytecie im. Stefana Batorego. W tym czasie należała do katolickiej organizacji akademickiej "Iuventus Christiana", zaś w czasie wojny była organizatorką i kierowniczką służby sanitarnej Pogotowia Harcerek, pomocy uchodźcom, szefem służby sanitarnej tajnej Chorągwi Harcerek, organizatorką punktów sanitarnych akcji "Burza" Armii Krajowej w Powstaniu Wileńskim 1944 r. Podczas okupacji, w Kownie, ukończyła studia medyczne. Po tzw. repatriacji (luty 1945) miejscem pobytu Danuty i jej matki stało się Opole, potem Kraków, gdzie do końca życia pracowała jako lekarz (m.in. przeszło 20 lat w Szpitalu Kolejowym). Po odwilży 1956 r. zaangażowała się w odnowę Związku Harcerstwa Polskiego. Nie zapomniała o Wilnie i pozostałych tam, żyjących w nędzy Polakach: odwiedza miasto, koresponduje, organizuje pomoc materialną i medyczną. W 1991 r. staje się jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej; rozpoczyna współpracę z powstałym Polskim Uniwersytetem w Wilnie.
P

Proszę wszystkie osoby, które zetknęły się z dr Danutą Sadkowską, zwłaszcza w okresie wileńskim jej życia, o nadesłanie informacji i wspomnień pod adresem: prof. Zofia Zachwiejowa, ul. Lea 9a/8, Kraków 30-046, tel. 0126330791, e-mail: lub Barbara Morawska-Nowak, ul. Konarskiego 21/5 Kraków 30-049, tel. 0126340589,

e-mail:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]