Kronika religijna (30X-5XI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Święci nie są kastą wybrańców, lecz nieprzeliczoną rzeszą" - powiedział Benedykt XVI podczas Mszy w Bazylice św. Piotra we wspomnienie Wszystkich Świętych. Papież podkreślił: "Aby zostać świętym, nie trzeba dokonywać nadzwyczajnych czynów ani dzieł, ani też posiadać wyjątkowej charyzmy. Niezbędne jest zwykłe »służenie« Jezusowi, słuchając Go i idąc za Nim, nie upadając na duchu w obliczu trudności".
  • Do refleksji nad życiem wiecznym wezwał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański" w dniu Wszystkich Świętych. "W naszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości, jesteśmy tak bardzo pochłonięci sprawami ziemskimi, że czasem trudno jest myśleć o Bogu jako o Panu dziejów i naszego własnego życia - zauważył Benedykt XVI. - Tymczasem istnienie człowieka, z samej swej natury, mierzy w coś większego, coś, co je przerasta; nieprzeparte jest w istocie ludzkiej pragnienie sprawiedliwości, prawdy, pełnego szczęścia. Wobec tajemnicy śmierci żywe są w wielu ludziach pragnienie i nadzieja odnalezienia na drugim świecie swych najbliższych. Równie silne jest przekonanie o sądzie ostatecznym, który wymierzy sprawiedliwość, oczekiwanie na ostateczną konfrontację, w której każdemu zostanie dane to, co mu się należy".
  • Wiara jest drogą oświecenia - przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (29 października). Papież odniósł się do czytanego w tym dniu fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu Bartymeusza: "Wiara wychodzi od pokory uznania potrzeby zbawienia i dochodzi do osobistego spotkania z Chrystusem, który wzywa, by podążać za Nim drogą miłości. Na tym wzorze oparte są w Kościele drogi chrześcijańskiej inicjacji, które przygotowują do sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii". Po modlitwie, odpowiadając na liczne prośby, Papież potępił częste ostatnio porwania oraz zapewnił o modlitwie w intencji ofiar i ich rodzin.
  • O problemie księży pedofilów mówił Benedykt XVI podczas spotkania
  • z biskupami z Irlandii. Hierarchowie przybyli do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. Papież stwierdził m.in., że w tych przypadkach należy "ustalić prawdę o tym, co się stało, aby podjąć niezbędne kroki w celu zapobieżenia ich powtórzeniu się, zapewnienia przestrzegania prawa, a przede wszystkim niesienia pomocy ofiarom i wszystkim, których dotknęło to groźne przestępstwo". Benedykt XVI przypomniał, że Kościół w Irlandii miał w ostatnich latach do czynienia z "licznymi i strasznymi przypadkami nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich". Zaznaczył, że "są one tym tragiczniejsze, gdy nadużyć tych dopuszczają się ludzie Kościoła". Wyraził zarazem nadzieję, że codzienna praca większości kapłanów "nie zostanie przyćmiona przez nadużycia niektórych ich współbraci", a wierni nadal będą darzyć duchowieństwo "miłością i szacunkiem".
  • O "wielkim pragnieniu wspólnego uczestnictwa" w Eucharystii z prawosławnymi mówił Benedykt XVI do biskupów katolickich Grecji. Papież wyraził nadzieję, że przebywający z wizytą ad limina hierarchowie podejmą współpracę z biskupami Greckiego Kościoła Prawosławnego, aby "sprzyjać dalszemu postępowi na drodze upragnionej pełnej jedności".
  • Nominacje: nowym prefektem Kongregacji Duchowieństwa został brazylijski kard. Cláudio Hummes, dotychczasowy metropolita Săo Paulo. 71-letni franciszkanin zastąpił kard. Darío Castrillóna Hoyosa z Kolumbii. Kard. Hoyos pozostał przewodniczącym Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", która odpowiada za duchownych przywiązanych do rytu przedsoborowego i za kontakty z tradycjonalistami. Benedykt XVI mianował także nowego archiprezbitera Bazyliki św. Piotra. To abp Angelo Comastri, wikariusz papieski dla Państwa Watykańskiego i szef tzw. Fabryki św. Piotra (zakładów zajmujących się konserwacją Bazyliki). Dotychczasowy archiprezbiter, kard. Francesco Marchisano, przeszedł na emeryturę.
  • Będę wykładał antropologię na wydziale medycyny rzymskiego campusu biomedycznego Opus Dei - oświadczył Joaquín Navarro-Valls, który niedawno pożegnał się z urzędem rzecznika Watykanu. Navarro-Valls, członek Opus Dei, zdementował pogłoski, jakoby miał pracować dla "Corriere della Sera" i telewizji RAI. Owszem, będzie komentował wydarzenia kościelne dla mediów, ale nie ujawnił, dla których.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Mimo trudnych warunków chrześcijanie nie powinni opuszczać Ziemi Świętej - stwierdził abp Michel Sabbah. Łaciński patriarcha Jerozolimy zaapelował o zdecydowaną obronę tamtejszych wyznawców Chrystusa: "U licznych decydentów polityki światowej można zauważyć pewną niespójność. Wszyscy wiele mówią o mniejszościach, natomiast podejmując konkretne decyzje nie uwzględniają sytuacji chrześcijan, po cichu zgadzają się na ich wyeliminowanie. Dotyczy to zarówno Iraku, jak i Ziemi Świętej. Tak jakby chcieli powiedzieć, że liczą się jedynie siła, ropa naftowa i dobre relacje z większością".
  • Eucharystia pod tzw. murem wstydu: w Zaduszki biskupi USA i Meksyku odprawili Mszę przy dwóch ołtarzach dostawionych do wznoszonego na granicy obu państw muru. Bariera - jak twierdzi prezydent Bush - ma zastopować falę nielegalnych imigrantów do USA. Tymczasem meksykańscy biskupi powtarzają, że w nowym tysiącleciu należy budować nie mury, ale mosty między narodami. Co roku przez granicę meksykańsko-amerykańską przedostaje się 350 tys. nielegalnych imigrantów.
  • Do zjednoczenia rosyjskiego prawosławia w kraju i za granicą dojdzie
  • w przyszłym roku - oświadczyli przedstawiciele obu Kościołów na spotkaniu w Kolonii. Trwające od dwóch lat negocjacje mają doprowadzić do zakończenia schizmy, która sięga czasów bolszewickich. Prawosławni na emigracji oskarżyli wtedy władze Cerkwi w kraju o paktowanie z bezbożnymi komunistami.

I W POLSCE

  • Do wzięcia udziału w wyborach samorządowych zachęca bp Zygmunt Zimowski. W komunikacie, odczytanym w kościołach diecezji radomskiej, ordynariusz zaapelował o głosowanie zgodnie z sumieniem w trosce o "małe Ojczyzny".
  • Władysław Bartoszewski i Andrzej Stelmachowski otrzymali papieskie ordery św. Grzegorza Wielkiego za szczególne zasługi dla Kościoła (29 października). Byłemu ministrowi spraw zagranicznych i byłemu marszałkowi Senatu odznaczenia wręczył kard. Józef Glemp w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Z kolei ordery św. Sylwestra otrzymali aktorka Maja Komorowska i prawnik Andrzej Rościszewski. Order św. Grzegorza jest czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, zarazem najwyższym, jakie może otrzymać świecki.
  • Abp Alfons Nossol i Jerzy Pilch otrzymali "Śląskie Szmaragdy" (31 października). Nagrodę Kościoła luterańskiego na Górnym Śląsku wręczył bp Tadeusz Szurman podczas nabożeństwa w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Abp. Nossola wyróżniono za osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu i wkład w budowanie pojednania polsko-niemieckiego". Pilch otrzymał nagrodę "jako wyraz podziękowania za wprowadzenie tematyki ewangelickiej do literatury polskiej oraz za szczególny wkład w propagowanie idei ekumenizmu w czasie pracy redakcyjnej w krakowskim »Tygodniku Powszechnym«".
  • Pomnik dzieci utraconych odsłonięto na Cmentarzu Starym Służewieckim w Warszawie (1 listopada). Kamienna rzeźba - dar księży z Włoch - przedstawia postać Maryi, która obejmuje dzieci. Pomnik stoi na pierwszym w Polsce zbiorowym grobie martwo narodzonych. Mszy w kościele św. Katarzyny przewodniczył ks. Józef Maj, który przed ponad rokiem z inicjatywy fundacji Nazaret poprowadził pierwszy w Polsce pogrzeb tych dzieci. W homilii kapłan stwierdził: "Poniżone chorobą już w czasie płodowym lub wyniszczone przez ludzi tak, że ich twarze są niemożliwe do rozpoznania, zostały jednak rozpoznane przez Pana Boga".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2006