Kronika religijna (26 III-1 IV)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Na miłość jako jedyną siłę "zdolną odmienić serce człowieka i całej ludzkości" wskazał Papież w orędziu na XXII Światowy Dzień Młodzieży (obchodzony na szczeblu diecezjalnym w Niedzielę Palmową). Benedykt XVI wskazał trzy dziedziny, w których młodzi powinni szczególnie ukazywać Bożą miłość. Pierwszą stanowi Kościół: "Z entuzjazmem i miłością uczestniczcie w działalności parafii, wspólnot, ruchów kościelnych oraz grup młodzieżowych". Druga dziedzina wiąże się z przygotowaniem do dorosłego życia: "Jeśli jesteście narzeczonymi, Bóg ma plan miłości związany z waszą przyszłością w małżeństwie i rodzinie; jest zatem rzeczą istotną, byście ten plan z pomocą Kościoła odkrywali, wolni od rozpowszechnionego uprzedzenia, według którego chrześcijaństwo ze swoimi przykazaniami i zakazami nie pozwala cieszyć się miłością, a zwłaszcza, że utrudnia pełne zaznawanie szczęścia, jakiego mężczyzna i kobieta szukają we wzajemnej miłości". Trzecia dziedzina to życie codzienne i rodzinne, szkoła, praca i czas wolny.
  • Benedykt XVI przewodniczył w Bazylice św. Piotra nabożeństwu pokutnemu z udziałem młodych Rzymian (29 marca). W konfesjonałach zasiadło ponad dwustu kapłanów - w tym Papież, który wyspowiadał sześciu penitentów. "Wychodząc z tego nabożeństwa, z sercem przepełnionym doświadczeniem miłości Boga, bądźcie gotowi do odważenia się na tę miłość w waszych rodzinach, w stosunkach z przyjaciółmi, a nawet z tymi, którzy was urazili. Bądźcie przygotowani na to, aby swym autentycznie chrześcijańskim świadectwem wpływać na środowisko nauki i pracy, angażować się w życie parafii, w grupach i ruchach, w stowarzyszeniach i wszystkich środowiskach społecznych" - wezwał Benedykt XVI.
  • Męczennicy są nadzieją dla świata, bo dają świadectwo, że miłość Jezusa jest silniejsza od przemocy i nienawiści - powiedział Papież podczas modlitwy "Anioł Pański" (25 marca). Nawiązał do przypadającego następnego dnia święta Zwiastowania: "Odpowiedź, jakiej Maryja udzieliła Aniołowi, trwa w Kościele, powołanym do uczynienia Chrystusa obecnym w historii, zgłaszającego swą gotowość, ażeby Bóg mógł nadal odwiedzać ludzkość w swoim miłosierdziu". Benedykt XVI wspomniał w tym kontekście, że 24 marca, w rocznicę zamordowania abp. Oscara Romero z Salwadoru, przypadł Dzień Modlitwy i Postu w intencji Misjonarzy Męczenników.
  • Środowa audiencja generalna: w ramach cyklu poświęconego ojcom apostolskim Papież przybliżył postać żyjącego w II wieku św. Ireneusza z Lyonu. Benedykt XVI przypomniał, że św. Ireneusz zwalczał dualizm i pesymizm gnostyków, upominając się o świętość materii, w tym ludzkiego ciała.
  • Szerokim echem odbiły się w mediach słowa o piekle, które Papież wypowiedział podczas wizyty w rzymskiej parafii św. Felicyty. "Jezus przyszedł, aby powiedzieć nam, że chce nas wszystkich widzieć w raju i że piekło, o którym mało się mówi w naszych czasach, istnieje i jest wieczne dla tych, którzy zamykają serce na Jego miłość" - przypomniał Benedykt XVI.

Ujawniono personalia zakonnicy, której uzdrowienie za wstawiennictwem Jana Pawła II bada się w ramach procesu beatyfikacyjnego. Z choroby Parkinsona została uzdrowiona 45-letnia s. Marie Simon Pierre, francuska zakonnica ze Zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego, pracująca obecnie w klinice położniczej w Paryżu.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W Iraku zamordowano dwie zakonnice z Kościoła chaldejskiego. Siostry Margaret (85 l.) i Fauseijah Naum (79 l.) zasztyletowano w Kirkuku. Policja wykluczyła motyw rabunkowy.
  • Grupa fundamentalistów islamskich zakatowała chrześcijanina w Etiopii. Protestant o imieniu Tedase wraz z dwiema koleżankami głosił Ewangelię na ulicy nieopodal meczetu w miejscowości Dżimma. Napastnicy zaatakowali po wyjściu ze świątyni.
  • Legalizacja "wolnych związków", w tym homoseksualnych, jest "nie do przyjęcia na poziomie zasad oraz niebezpieczna społecznie i wychowawczo" - oświadczyła Rada Stała Episkopatu Włoch, oceniając projekt rządowy. Biskupi podkreślili, że katolicki polityk ma obowiązek moralny głosować przeciw ustawodawstwu, które legalizowałoby związki homoseksualne.
  • Katolicy powinni głosować na kandydatów, którzy gwarantują politykę prorodzinną - stwierdził kard. Jean-Pierre Ricard z Bordeaux. 22 kwietnia we Francji odbędą się wybory prezydenckie. Przewodniczący tamtejszego Episkopatu dodał, że wierni nie mogą popierać polityków opowiadających się za eutanazją.
  • Anglikański biskup i jego żona przeszli na katolicyzm. Przed czterema laty Daniel W. Herzog, emerytowany biskup Alabamy w Kościele episkopalnym w USA, sprzeciwił się konsekrowaniu na biskupa jawnego homoseksualisty. To trzeci hierarcha w historii Kościoła episkopalnego, który przeszedł na katolicyzm.
  • Kościół Anglii powinien rozważyć wypłatę odszkodowań za handel niewolnikami - oświadczył abp Rowan Williams przy okazji 200. rocznicy zniesienia niewolnictwa w Imperium Brytyjskim. Hierarcha przyznał jednak, że trudno będzie wypracować kryteria, np., kto miałby otrzymać zadośćuczynienie. Kościół Anglii uwolnił swoich niewolników dopiero w 1833 r., czyli 26 lat po zniesieniu niewolnictwa w Imperium. W zamian otrzymał od państwa finansową rekompensatę.

I W POLSCE

  • Homilia abp. Kazimerza Nycza podczas kanonicznego przejęcia rządów nad archidiecezją warszawską, odbywającego się w dniu zamknięcia tego numeru "TP": "Nie wolno nam zrezygnować z promowania wizji świata i porządku społecznego z pojęciem służby na najwyższym miejscu" - podkreślił metropolita w archikatedrze św. Jana. Abp Nycz tłumaczył, że świętość "nie jest kategorią polityczną, ale jak najbardziej ludzką. Jest możliwą do realizacji przez każdego, bo Stwórca tak chce, a Zbawiciel czyni to realnym. Ten głos powinien być tym mocniej słyszany, im bardziej następuje odejście, wręcz zdrada chrześcijańskich korzeni Europy, chrześcijańskiej koncepcji życia od poczęcia do naturalnej śmierci, chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny, wolności w wychowaniu dzieci i tego wszystkiego, co człowieka stanowi". Następca kard. Józefa Glempa zastrzegł, że chrześcijańska idea świętości "nie jest zamachem na wolność i demokrację", a wartości wynikające z prawa naturalnego "nie podlegają negocjacjom". Jednocześnie abp Nycz przypomniał: "Świętość przyciąga, ale i budzi opór, gdy zaczyna kosztować. Mimo imponującej tradycji chrześcijaństwo jest zawsze nowe. Dziś powinniśmy o tym pamiętać na placu budowy nowej Polski i przyszłości Europy. Mamy być gotowi do ewangelicznej konfrontacji, a nawet odrzucenia, zmniejszenia popularności czy pogardy".
  • Metropolita zwrócił się do różnych stanów lokalnego Kościoła: "Bez świeckich i ich apostolstwa Kościół nie wypełni zadań, jakie mu powierzył Chrystus. Ewangelia będzie nieobecna w większości miejsc współczesnego świata. W zlaicyzowanych społeczeństwach Europy, do których niestety trzeba powoli zaliczać Polskę, a w szczególności duże miejskie aglomeracje, żywa obecność apostolska świeckich w Kościele jest niezbywalna". Polityków zapewnił: "Możecie liczyć na duchową pomoc Kościoła i zgodną ze słuszną autonomią współpracę w wielu dziedzinach życia stolicy i archidiecezji warszawskiej". Zapowiedział również współdziałanie ze światem nauki, kultury i mediów. Pomoc zagwarantował bezrobotnym, zagubionym w wolnorynkowych realiach, starszym, chorym i cierpiącym. Zaznaczył rolę księży, zakonników i zakonnic oraz kleryków: "Będziemy razem otwierać parafie na miarę naszych czasów, by były domami przyjaznymi pięknej liturgii, katechezy dorosłych i młodzieży, pracy charytatywnej oraz wielorakiej pracy z grupami". Oświadczył: "Nie ukrywam, że szczególnym adresatem moich biskupich inspiracji będą młodzi. Nie tylko dlatego, że są przyszłością Kościoła i świata. O młode pokolenie rozgrywa się dziś największa, najbardziej agresywna i bezwzględna walka negatywnych sił współczesnego świata". I dodał: "Wielu młodych uważa, że noszą w sobie nieuleczalne poczucie obcości, odrzucenia, zbędności. Zdradziłbym Chrystusa, gdybym miał się z tym zgodzić. Dlatego proszę: liczcie na Chrystusa, nie lękajcie się Go, otwórzcie dla Niego swoje serca".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2007