Kronika religijna

STOLICA APOSTOLSKA
Przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II wezwał chrześcijan do modlitwy w intencji pokoju przez cały Wielki Post. „Prośmy o pokój dla świata, w sposób szczególny dla Iraku i Ziemi Świętej, zwłaszcza w modlitwie różańcowej, która będzie odmawiana w sanktuariach, wspólnotach i rodzinach za pośrednictwem Marii, Matki Miłosierdzia i Królowej Pokoju” - powiedział Papież.

Watykan kontynuuje wysiłki dyplomatyczne w sprawie Iraku. Do USA udał się 3 marca wysłannik papieski, kard. Pio Laghi (przyjaciel Busha seniora), by przekazać prezydentowi Bushowi orędzie od Jana Pawła II. Irak był także przedmiotem rozmów Papieża z premierem Hiszpanii Jose Marią Aznarem oraz wiceprzewodniczącym parlamentu Iranu Seyyedem Chatamim, których przyjął kolejno 27 lutego.

Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie ataku na Irak przedstawił ambasadorom akredytowanym przy Watykanie abp Jean-Louis Tauran. Szef papieskiej dyplomacji skrytykował koncepcję wojny prewencyjnej i podkreślił konieczność respektowania karty ONZ. Jego zdaniem państwo rozpoczynające wojnę bez zgody Rady Bezpieczeństwa „działa jakby nielegalnie, poza prawem”. Przyznał, że Watykan obawia się, iż atak na Husajna może przynieść nieobliczalne konsekwencje dla dialogu z islamem.

Kościół nie będzie milczeć w obliczu niedopuszczalnych eksperymentów na człowieku w dziedzinie biomedycyny - zapowiedział Jan Paweł II podczas spotkania z członkami Papieskiej Akademii Życia. Papież ponowił apel do uczonych, aby wyjaśnili okoliczności, jakie sprzyjają „uczciwej regulacji ludzkiej rozrodczości” i podkreślił „stałą aktualność tego problemu, także w związku z coraz pilniejszą potrzebą znalezienia »naturalnych« rozwiązań dotyczących bezpłodności małżeńskiej” (chodzi o rozwiązania zgodne z nauką Kościoła, że zapłodnienie jest moralnie godziwie tylko w wyniku stosunku seksualnego małżonków - red.).

Ostatni, 150. Psalm, wzywający ludzi do wysławiania Boga, był przedmiotem papieskiej katechezy podczas audiencji ogólnej. Papież wezwał do rachunku sumienia, czy w liturgii dbamy o piękno muzyki i śpiewu: „Należy oczyścić kult z naleciałości stylistycznych, z niedbałych form wyrazu, z muzyki i tekstów bezbarwnych, nie licujących z powagą odprawianego nabożeństwa”.

Papież w końcu sierpnia odwiedzi Mongolię - poinformował w Ułan Bator nuncjusz apostolski, abp Giovanni Batista Morandini. W Mongolii mieszka ok. 3 tys. katolików.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper zainaugurował działalność katedry ekumenizmu na rzymskim ,,Angelicum” (27 lutego). To pierwsza taka katedra na uniwersytetach papieskich w Rzymie. Wykładowcami mają być na niej także nie-katolicy.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE
Konwent Europejski włączył gwarancje prawnego statusu Kościołów do projektu unijnej konstytucji. Artykuł 1. paragraf 2. Traktatu Konstytucyjnego („Unia powinna respektować tożsamości narodowe państw członkowskich”) rozszerzono o sformułowanie: „...jak również ich polityczną i konstytucyjną strukturę, włączając regionalne i lokalne samorządy, ich wybór dotyczący języka oraz statusu prawnego Kościołów i wspólnot religijnych”. Taki zapis był jednym z postulatów Kościołów chrześcijańskich regionu.

Apele Jana Pawła II o pokojowe rozwiązanie kryzysu irackiego nie wpłyną na decyzje prezydenta USA - oświadczył rzecznik Białego Domu. Ari Fleischer podkreślił, że Bush będzie kierować się bezpieczeństwem narodu amerykańskiego. n Biskupi USA nadal kwestionują moralną zasadność prewencyjnego, jednostronnego użycia siły w celu obalenia rządu w Iraku - poinformował bp Wilton Gregory. W wystosowanym 28 lutego oświadczeniu przewodniczący Episkopatu zastrzegł, że biskupi nie mają złudzeń co do zagrożeń ze strony Bagdadu, jednak atak na Husajna bez mandatu ONZ nie spełnia warunków wojny sprawiedliwej.

Włoska lewica wspiera apele Papieża o pokój. „Jestem niewierzący, ale znajdę sposób, by się przyłączyć do tej inicjatywy” - tak Massimo D'Alema, b. premier i przewodniczący partii socjaldemokratycznej (b. komunistycznej), odpowiedział na apel Jana Pawła II o modlitwę i post w intencji pokoju w Środę Popielcową. „Jako katolik” pościć będzie kandydat lewicy na premiera w wyborach 2001 r. Francesco Rutelli. Z kolei lider republikanów Giorgio La Malfa uważa, że stanowisko Watykanu „zmierza do podzielenia Europy i USA”. Doradca premiera Silvio Berlusconiego, ks. Gianni Baget Bozzo będzie pościć ze względu na Środę Popielcową - ale dodał, że popiera prezydenta Busha.

Abp Alessandro Piotti poparł udział katolików w manifestacjach antywojennych. Manifestacje w Pizie - siedzibie biskupa - zorganizowali włoscy pacyfiści, którzy od kilku dni blokują transporty wojskowe do amerykańskiej bazy „Camp Darby” pod Pizą.

Katar zezwolił na budowę kościołów. To precedens w kraju z regionu Zatoki Perskiej. W ub. r. Watykan nawiązał z Katarem stosunki dyplomatyczne. Ta zarządzana przez emira monarchia absolutna, jeden z najbogatszych krajów świata, liczy 800 tys. mieszkańców: 95 proc. wyznaje islam, ok. 60 tys. to chrześcijanie (w tym 45 tys. katolików, głównie z Filipin i Indii).

Władze Gruzji uhonorowały ks. Witolda Szulczyńskiego Krzyżem Honorowym. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności Gruzinów za pomoc, jaką kierujący tamtejszą „Caritas” salezjanin z Polski okazuje słabym, sierotom i uchodźcom. Odznaczenie wręczy prezydent Eduard Szewardnadze.

...I W POLSCE
„Każda wojna jest czymś złym, a zaatakowanie innego państwa jest czynem niemoralnym” - powiedział o planach wojny z Irakiem kard. Józef Glemp podczas spotkania z uczniami Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Licealiści zaprosili Prymasa w ramach cyklu „Spotkania z wielkimi ludźmi III RP”. Tłumaczenia USA, że atak na Irak to wojna prewencyjna, są dla kardynała niewystarczające - nie widzi on związku między atakiem z 11 września 2001 r. a poczynaniami Husajna. Młodzież pytała też Prymasa, czy TV Trwam o. Rydzyka będzie telewizją katolicką . „Nie znamy programu proponowanego przez o. Rydzyka i nie możemy go oceniać. O. Rydzyk nie poinformował o projekcie Konferencji Episkopatu Polski” - powiedział kardynał (o TV Trwam - zob. str. 17).

„Nie możemy być »samotną wyspą«, gdyż stanowimy integralną część »stałego lądu«” - czytamy w oświadczeniu Rady Naukowej KUL w sprawie integracji Polski z UE, ogłoszonym 26 lutego. Autorzy wzywają, aby trudności i obawy nie przesłoniły „doniosłości historycznej decyzji, którą niebawem mamy podjąć”.

Pierwszy nakład „Tryptyku rzymskiego” jest już niemal wyczerpany - poinformowało Wydawnictwo WAM, jedyny dystrybutor papieskiego poematu w Polsce. Hurtownie, księgarze i internauci złożyli zamówienia na ponad 80 proc. nakładu już na tydzień przed prezentacją książki (o „Tryptyku” - zob. str. 18).

25 lutego w Bibliotece Jagiellońskiej odbył się kolejny wykład Uniwersytetu Latającego Znaku. Ks. Grzegorz Ryś, historyk Kościoła, rozważał kwestię „Czy chrześcijaństwo zmieniło świat” (w najbliższym numerze „TP” opublikujemy skrócony tekst wykładu). Kolejny wykład, „Europa jako wspólnota” prof. Czesława Porębskiego odbędzie się 25 marca.

W Krakowie odbędą się krajowe obchody Światowego Dnia Modlitwy. To inicjatywa kobiet chrześcijańskich, zapoczątkowana 116 lat temu. W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDM odbyło się w 1927 r. w kościele Chrześcijan Baptystów w Łodzi, jednak modlitwy regularnie odbywają się dopiero od 1962 r. w pierwszy piątek marca. Od 1992 r. w przygotowaniach nabożeństw uczestniczy Polski Związek Kobiet Katolickich. Tegoroczne odbędzie się 7 marca, o godz. 16.30 w bazylice jezuitów przy ul. Kopernika 26.
Opracowano na podstawie KAI i innych agencji, mediów oraz informacji własnych, zdjęcia KNA-Bild.
 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2003