Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Jan Paweł II po raz kolejny mówił o zjednoczonej Europie przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". “Myślę ponownie o bieżącym stanie procesu integracji europejskiej, a zwłaszcza o decydującej roli w tym zakresie jej instytucji" - rozpoczął Papież. Wymienił kolejno: Unię Europejską, “zaangażowaną w poszukiwanie nowych form otwarcia, spotkania i współpracy między jej krajami członkowskimi", Radę Europy z siedzibą w Strasburgu i związany z nią Europejski Trybunał Praw Człowieka, prowadzące “szlachetne zadanie urzeczywistniania Europy wolności, sprawiedliwości i solidarności" oraz Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, “która zajmuje się sprawą podstawowych swobód osoby i narodów kontynentu". Jan Paweł II zapewnił, że “podąża modlitewnie mozolną drogą Traktatu Konstytucyjnego UE", który omawiany jest obecnie na szczeblu rządów krajowych. Wyraził ufność, że jego autorzy będą kierować się przeświadczeniem, iż “dobry ustrój społeczeństwa musi opierać się na autentycznych wartościach etycznych i cywilnych, możliwie jak najpełniej podzielanych przez obywateli" (cytat z adhortacji “Ecclesia in Europa").
  • “Modlę się za Śląsk, bo wiem, jak wiele problemów nęka ten region, jak wielu cierpi tam niedostatek pracy i chleba" - powiedział Papież, przyjmując w Castel Gandolfo pielgrzymów z parafii Chrystusa Króla w Katowicach. “Ufam, że z Bożą pomocą rychło uda się wyjść naprzeciw potrzebom ludzkiej ciężkiej pracy. Z serca błogosławię wam i waszym najbliższym" - dodał Jan Paweł II.
  • Stolica Apostolska pragnie zaangażować dialog chrześcijańsko-muzułmański do walki z motywowanym religijnie terroryzmem. “Współpraca między religiami musi polegać na wspólnym odrzuceniu wszelkich form fanatyzmu, ekstremizmu i nienawiści" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, abp Michael Louis Fitzgerald, podczas zorganizowanej na Filipinach konferencji z udziałem 170 reprezentantów katolicyzmu, protestantyzmu i islamu. To pierwsze na kontynencie azjatyckim wspólne spotkanie poświęcone roli dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego dla pokoju w Azji. Idea konferencji narodziła się w październiku ub.r., po zamachu terrorystycznym na wyspie Bali, w którym zginęło 200 osób.
  • Założona pod koniec II wojny światowej przez Watykan wytwórnia filmowa “Orbis Universalia" ratowała ukrywających się Żydów. Wytwórnia sfinansowała m.in. produkcję filmu “La porta del cielo" (“Brama nieba"), opowiadającego o podróży grupy chorych do sanktuarium w Loreto. Reżyserię obrazu powierzono Vittorio De Sice. Późniejszy zdobywca czterech Oskarów zaangażował 300 statystów, wśród których byli także Żydzi. Wszyscy znaleźli gościnę w cieszącej się statusem eksterytorialności Bazylice św. Pawła za Murami. Zgodnie z nieoficjalną umową między realizatorami filmu a producentem zdjęcia miały trwać do momentu wyzwolenia Wiecznego Miasta. Członkiem kierownictwa wytwórni “Orbis Universalis" był w 1944 r. prałat Giovanni Battista Montini - przyszły papież Paweł VI.

Kościół w świecie...

  • Arcybiskup Canterbury Rowan Williams zapowiedział wydanie przez Kościół Anglii dokumentu na temat seksualności człowieka, w tym homoseksualizmu. Honorowy zwierzchnik światowej wspólnoty anglikańskiej dodał, że po mianowaniu przez Kościół Episkopalny w USA (amerykańską gałąź anglikanizmu) biskupem pastora Gene’a Robinsona otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu “Kościół anglikański czekają trudne dni". Wyraził jednak nadzieję, że “Kościół ten i reszta Wspólnoty Anglikańskiej będą miały czas rozważyć całą sprawę, zanim podjęte zostaną najważniejsze i nieodwracalne decyzje" (komentatorzy mówią o zagrożeniu schizmą).
  • Do aktywnego przeciwstawiania się projektowi ustawy legalizującej związki homoseksualne zachęcają wiernych biskupi kanadyjscy. We wszystkich kościołach archidiecezji Winnipeg księża odczytali list abp. Vernona Weisgerbera, w którym hierarcha zachęca wiernych do kierowania listów protestacyjnych na ręce deputowanych do parlamentu federalnego. Podobne apele wystosowali biskupi z innych diecezji.
  • W więzieniu zginął John Geoghan, były ksiądz katolicki, od którego rozpoczął się skandal pedofilski w bostońskim Kościele. W styczniu ub.r. został skazany na dziesięć lat więzienia za molestowanie przed 11 laty dziesięcioletniego wówczas chłopca (w sumie ponad 130 osób oskarżało Geoghana o napastowanie). Geoghan trafił do więzienia Shirley w stanie Massachusetts - 23 sierpnia doszło tam do bójki, w której został ranny. Kilka godzin później zmarł w szpitalu.
  • “Niech głos najuboższych zabrzmi mocniej niż mowa pieniądza" - tak arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy-O’Connor wezwał do modlitw w intencji szczytu Światowej Organizacji Handlu (WTO), który rozpocznie się 10 września w Meksyku. “Jest bardzo ważne, aby podczas tego spotkania najbogatszych krajów świata uwzględnić niesłyszalny głos najbiedniejszych, który dotychczas nie miał żadnego wpływu na gospodarkę i sprawiedliwość społeczną" - powiedział kardynał. Wiernym polecił modlitwę opracowaną przez brytyjską katolicką organizację charytatywną CAFOD: “Módlmy się za Kościół, który obecny jest na całym świecie, aby był przykładem miłującej się wspólnoty i głosem upominającym się o tych, którzy cierpią z powodu głodu i niesprawiedliwości społecznej. Módlmy się za przywódców świata, aby przyczyniali się do przezwyciężania istniejących barier między ludźmi i żeby popierali ducha wspólnotowego szczególnie wśród ludzi, którzy nigdy nie doświadczyli prawdziwego ubóstwa ani głodu. Módlmy się za nas samych, abyśmy mieli odwagę dzielenia się z potrzebującymi".
  • W USA powstał nieoficjalny fanclub kard. Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary. “Miej swą wiarę na ustach", “Współpracownik Prawdy" - takimi hasłami na koszulkach, czapkach i kubkach założyciele klubu zachęcają do członkostwa (zob. www.ratzingerfanclub.com).

... i w Polsce

  • W Elblągu odbył się ingres nowego biskupa diecezjalnego Jana Styrny (23 sierpnia). Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych. Poprzedni biskup elbląski Andrzej Śliwiński zrezygnował z funkcji, po tym jak w maju - pod wpływem alkoholu - spowodował wypadek samochodowy. 62-letni bp Styrna (poprzednio biskup pomocniczy w Tarnowie) został mianowany przez Jana Pawła II biskupem elbląskim 2 sierpnia.
  • W Polsce przebywał zwierzchnik prawosławnego Kościoła Grecji abp Christodoulos (18-22 sierpnia). Arcybiskup Aten i całej Hellady przyjechał na zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy. Grecki hierarcha odebrał doktorat honoris causa przyznany mu przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie uczelni, uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich. Christodoulos odniósł się m.in. do problemów dialogu katolicko-prawosławnego: zarzucił Watykanowi, że lansuje grekokatolików i dodał, że sprawa ta już doprowadziła do przerwania dialogu między Kościołami. Do zarzutów odniósł się kard. Józef Glemp, podkreślając, że Kościół greckokatolicki ma za sobą ponad cztery wieki historii i należy to uszanować. Jednocześnie wyraził zadowolenie z postawy Kościoła prawosławnego w sprawach jedności Europy i oparcia jej na fundamencie chrześcijańskim. Abp Christodoulos odwiedził też prawosławne parafie w Warszawie, Białymstoku, Hajnówce i Lublinie, a 19 sierpnia uczestniczył wraz ze 100 tys. pielgrzymów w dorocznych uroczystościach Przemienienia Pańskiego na górze Grabarka.
  • Poznański duszpasterz organizuje nad jeziorem Strzeszyńskim spotkania modlitewne dla miłośników motocykli. “Motocyklowe" katechezy odbywają się dwa razy w miesiącu. Jednorazowo uczestniczy w nich nawet do tysiąca motocyklistów. Miejscem spotkań jest wyremontowana drewniana szopa, w której oprócz miejsca na modlitwę znajduje się barek, stół do gry w bilard oraz scena. “Wiele z tych osób nie ma żadnego lub ma niewielki kontakt z Bogiem, może pod wpływem tych motocyklowych rozmów zbliżą się do Niego" - powiedział KAI ks. Rafał Pierzchała z parafii Matki Bożej Pocieszenia na poznańskich Jeżycach. Sam od dawna jest miłośnikiem motocykli. Do parafian dojeżdża Yamahą.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2003