Reklama

Krok wiary

Krok wiary

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Stare dobre książki przynoszą często niestarzejące się mądrości...
.

...Wśród tych mądrości znalazłem ostatnio uwagę Bernanosa włożoną w usta jednego z bohaterów „Pamiętnika wiejskiego proboszcza”: „Największą nierozwagą jest rozwaga, jeśli przygotowuje nas powolutku do obywania się bez Boga”. Mocne i zdaje się prawdziwe słowa, powiedziane bez kaznodziejskiego zadęcia.

Rozwaga, która przez wielu z nas traktowana jest jako cnota, w sprawach Bożych bywa jednak na dłuższą metę zabójcza. Owszem, dzięki niej stajemy się obliczalni i przewidywalni. Jest ona również podstawą odpowiedzialności, ale czy niekiedy nie prowadzi przypadkiem do postaw małodusznych i obronnych, zwłaszcza wtedy, gdy samo życie zaskakuje swoją nowością? Nie byłoby w Kościele nowych dzieł i świętych, gdyby nie swego rodzaju przekora oraz gotowość do ryzyka i porzucenia utartych szlaków. Obawiam się jednak, że nasze życie duchowe nie lubi wysokich temperatur, stąd wszelka zmiana...

4930

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]