Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.07.2020
Czyta się kilka minut
20 – 26 lipca
U

Upomnienie

152 biskupów brazylijskich zarzuciło rządowi prezydenta Bolsonaro nieudolność w zwalczaniu kryzysu wywołanego pandemią. Duchowni wypunktowali też bezczynność rządu wobec nierówności społecznych, wycinki lasów, a także niechęć wobec edukacji, kultury, systemu opieki zdrowotnej i wolności słowa. Ocenili, że prezydent nadużywa religii, aby siać nienawiść i dzielić społeczeństwo.

Chrystianofobia

„Wolność religijna to papierek lakmusowy przestrzegania praw człowieka” – mówił watykański sekretarz ds. stosunków z państwami abp Paul Gallagher. W przemówieniu podczas 72. Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku zasugerował, by szukać nowych zwrotów, takich jak np. chrystianofobia, pomocnych w opisie sytuacji chrześcijan – tak jak islamofobia i antysemityzm służą do podkreślania przemocy wobec muzułmanów i Żydów.

Pastorki

Luterański Kościół Szwecji jest pierwszym na świecie, w którym jest więcej ordynowanych kobiet niż mężczyzn – aż 1533 na ogólną liczbę 3060 duchownych. Prymasem Kościoła jest abp Antje Jackelén (zob. wywiad w „TP” 43/2019). Większość stanowisk kierowniczych nadal jednak zajmują mężczyźni, oni też zarabiają więcej: średnio o 2200 koron (ponad 900 zł). Wśród osób studiujących w Szwecji teologię kobiety stanowią 70 procent.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]