Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

05.11.2018
Czyta się kilka minut
30 X – 5 XI
Ś

ŚW. MIKOŁAJ – ZAMKNIĘTY

Jedna z najstarszych świątyń Gdańska, dominikańska bazylika św. Mikołaja, została zamknięta do odwołania. Na sklepieniu, filarach i posadzce bocznej nawy świątyni pojawiły się pęknięcia, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla osób przebywających w kościele – poinformowali dominikanie. Wstępnie za przyczynę podaje się osiadanie kościoła na skutek wyschnięcia wód gruntowych. Msze w dni powszednie odbywają się w salce przykościelnej, natomiast w niedzielę i święta dominikanie odprawiają gościnnie w karmelitańskim kościele św. Katarzyny i w kościele św. Jana.

BLUŹNIERSTWO – WYKREŚLONE

Irlandczycy przegłosowali wykreślenie bluźnierstwa z katalogu przestępstw uznanych przez konstytucję. W referendum zorganizowanym przy okazji wyborów prezydenckich 65 proc. Irlandczyków zagłosowało za wykreśleniem, a 35 proc. przeciw. Przepis o bluźnierstwie funkcjonował od 1937 r. W 2017 r. irlandzka policja wszczęła postępowanie w sprawie brytyjskiego komika Stephena Frya, który w irlandzkiej telewizji nazwał Boga „głupim” i uzasadnił to „stworzeniem świata pełnego niesprawiedliwości i bólu”. Sprawę umorzono, ale wywołała ona publiczną dyskusję, która doprowadziła do referendum.

HALLOWEEN – WYPIERANE

Procesje, adoracje, korowody świętych, noce świętych – w taki sposób katolicy w Polsce coraz liczniej obchodzą wigilię Wszystkich Świętych. Drugi rok z rzędu przez Szczecin przeszła Procesja ze Świętymi. W diecezji kieleckiej w kilkudziesięciu parafiach odbyły się nabożeństwa, podczas których oddawano cześć relikwiom. Noce Świętych odbyły się m.in. w Bydgoszczy i Gnieźnie, a także w bazylice św. Trójcy na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. W zamyśle inicjatorów nowe zwyczaje mają uczyć krytycznego podejścia do komercyjnego promowania w Polsce Halloween.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]