4 - 11 maja 2009

Zmarł Zbigniew Łagocki,

artysta fotograf, wykładowca krakowskiej ASP, uczestnik i współorganizator wielu wystaw, autor m.in. albumów poświęconych "Piwnicy pod Baranami". Miał 82 lata.

"TP" w "Piwnicy pod Baranami".

W dniach 18-28 maja odbędą się w Krakowie "Pierwsze i ostatnie piwniczne dni oświaty, książki i prasy". W programie m.in. akademia ku czci Ewy Lipskiej, połączona z promocją jej powieści "Sefer", koncert Grzegorza Turnaua na 25-lecie piwnicznego debiutu artysty, recitale Beaty Paluch i Zbigniewa Raja, spotkania autorskie Magdaleny Bielskiej i Tadeusza Dąbrowskiego. A także specjalny wieczór poświęcony "Tygodnikowi Powszechnemu" i jego autorom. Szczegóły za tydzień...

Europejski Poeta Wolności.

Polskim kandydatem do nagrody Europejski Poeta Wolności został Andrzej Mandalian z tomem "Poemat odjazdu", dołączając do grona twórców zagranicznych, nominowanych wcześniej, którymi są: Uładzimier Arłow, Andros Zemenidis, Emmanuel Hocquard, Mariji Knežević, Ivan Štrpka, Primož Čučnik i Birgitta Lillpers. Przyznanie nagrody nastąpi w przyszłym roku.

Nagrodę im. prof. Łukasza Hirszowicza

otrzymał Dariusz Libionka, historyk, redaktor naczelny rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały", kierownik działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, autor książek poświęconych eksterminacji Żydów. Nagroda przyznawana jest "za działalność naukową, artystyczną lub edukacyjną, upamiętniającą obecność, kulturę i losy społeczności żydowskiej w Polsce".

4. Festiwal "Poznań Poetów"

odbędzie się w dniach 18-23 maja. W programie m.in. spotkania z Krystyną Miłobędzką, Andrzejem Sosnowskim, Piotrem Sommerem, Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, Adamem Wiedemannem, Marcinem Sendeckim, Jackiem Gutorowem, Piotrem Matywieckim i Wojciechem Bonowiczem oraz sesja literaturoznawcza "Literatura 1989-2009: estetyka i aksjologia". Szczegóły: www.zamek.poznan.pl. (AF)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2009

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
"Otrzymałem ostatnio bardzo miły list od mego biskupa, diecezji Oakland, Cumminsa. Pisze, że był na audiencji w Watykanie i przesyła pozdrowienia od papieża, który go o to prosił, określając mnie jako człowieka religijnego, »nie mojej ideologii«, ale chrześcijanina. Nie wiem co słowo »ideologia« w ustach papieża znaczy, może moje występy przeciw państwu wyznaniowemu. Kwestie teologiczne mnie przejmują, w kraju gdzie kasta wiedna jest laicka i, sądząc po literaturze, ateistyczna. Wydaje mi się, że nie umysły suche mogą tu dostarczyć wglądu, ale takie jak Iwaszkiewicza, którego ewolucja ku Bogu Nicości niezbyt mi się podoba. Na ogół mam poczucie rozmijania się z polskim czytelnikiem i obawiam się, że jestem idealnym materiałem do dysertacji wyłącznie pośmiertnych. Chciałbym, żeby Pan przeczytał »Storge«, tom Oskara Miłosza w moim przekładzie wydany przez Znak w Krakowie w 1993. Pies z kulawą nogą tą książką się nie zainteresował, po prostu nikt nie wie, »Czym się to je«, ale jeżeli Pan zechce zaglądnąć, to zrozumie Pan mój samotny upór i niezgodę z literackimi modami. Te mają dużo do czynienia z kultem malarstwa, zabytków architektury, kompozytorów. Co prawda w ubiegłych wiekach też były podpórki, czyli ciągłe odwoływanie się do Homera, do mitologii greckiej etc. Ale właściwie to mnie ta kulturalność drażni (również u Amerykanów) i widzę w tym wszystkim nowy akademizm poezji i prozy" - pisał Czesław Miłosz do Krzysztofa Myszkowskiego w 1994 roku. Listy autora "Drugiej przestrzeni" do redaktora "Kwartalnika Artystycznego" ukazują, chwilami aż nieco humorystycznie, konsekwencję, z jaką Miłosz walczył o określony typ sztuki, wytrwale namawiając autora "Pasji według świętego Jana" i "Koziego rogu" do realizmu, pisania "dla ludzi" i pozbycia się "pisarskiego skurczu".