Reklama

Dobroć Boga

Dobroć Boga

16.03.2003
Czyta się kilka minut
S

Scena ofiarowania Izaaka należy do najbardziej poruszających w całej Biblii. Dramatyzm chwili, kiedy ojciec podnosi nóż, aby zabić syna, nie przestaje działać.

Posłuszeństwo, jakie Abraham okazywał Bogu, nie było niczym niezwykłym. Sam fakt posłuszeństwa był oczywisty w społecznościach ściśle zhierarchizowanych, gdzie wiadomo było, kto komu podlega. Skoro bóstwo jest silniejsze, człowiek mu podlega. Jednocześnie wiadomo, że strach przed siłami boskimi był wtedy, a w zasadzie w całej historii ludzkości, ogromny. Ludzkość od zarania dziejów jest religijna, a jednym z istotnych składników tej religijności jest lęk przed siłami, których nie rozumiemy, nad którymi nie mamy władzy, a które nam grożą. Stąd próby jakiegoś opanowania, obłaskawienia tych sił. Oczywiście w religijności człowieka jest nie tylko lęk. Jest w niej przede wszystkim doświadczenie sacrum, w tym także piękna i...

3341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]