Reklama

Prawda i pokora

Prawda i pokora

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Wierzący nie jest arogancki; przeciwnie, prawda daje mu pokorę, bo wie on, że to nie my ją posiadamy, ale to ona nas bierze w posiadanie.
N

Nie powodując bynajmniej usztywnienia postaw, pewność wiary nakazuje nam wyruszyć w drogę i umożliwia dawanie świadectwa i dialog ze wszystkimi – przypomniał Franciszek słowa ze swojej encykliki „Lumen fidei” w odpowiedzi na list ateisty Eugenio Scalfariego z „La Repubblica”.
Bóg jest relacją. Dlatego też prawda, o której związek z chrześcijaństwem pyta w liście otwartym do papieża dociekliwy ateista, także jest relacją, ponieważ jest nieoddzielna od miłości. Z tej racji prawda jest życiem i dlatego stale jest „w drodze”. Jeżeli tak, to choć to sam Chrystus jest tą drogą, nie mamy prawa tkwić kurczowo w naszych, zawsze ludzkich i prowizorycznych pojęciowych twierdzeniach na jakikolwiek temat. Powinniśmy w dialogu, także z niewierzącymi, wykuwać wciąż nowe sposoby rozumienia i poszukiwania – także w innych kształtach kultury – śladów Ducha Świętego, który „wieje...

2770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]