6 - 12 sierpnia 2011

Jaśniejsza od gwiazd

Melodramat, reż. Jane Campion, Wielka Brytania / Australia / Francja 2009, HBO 2, sobota 6 VIII, 18.05

To nie jest film biograficzny. Melodramat też nie do końca. Reżyserka "Fortepianu" i "Portretu damy" używa XIX--wiecznego kostiumu i pejzażu angielskiej prowincji, by sfilmować poezję - rzecz, wydawałoby się, niewykonalna. Epizod z życia młodego Johna Keatsa, kiedy to zakochał się w młodziutkiej Fanny Brawne, przesuwa akcent na tę drugą z postaci. Film utkany z wrażeń, ulotnych obrazów, niewypowiedzianych do końca emocji.

Dzieci z Diyarbakir

Dramat, reż. Miraz Bezar, Niemcy / Turcja 2009, Cinemax, poniedziałek 8 VIII, 21.40

Gdziekolwiek pokazywano ten film, najcieplejsze przyjęcie miał ze strony młodszej części widowni. Jest koniec lat 90. XX wieku. Bohaterowie to kurdyjskie rodzeństwo błąkające się po ulicach Diyarbakir, osierocone w wyniku akcji tureckich służb specjalnych, które likwidują podejrzanych o współpracę z partyzantami PKK. Film tworzącego w Berlinie młodego tureckiego Kurda reprezentuje kinematografię turecką, ale mówiony jest w dużym stopniu po kurdyjsku.

Blues Brothers

Komedia muzyczna, reż. John Landis, USA 1980, TVP 2, środa 10 VIII, 20.10

Przykład kina, które nie starzeje się nigdy. A zarazem dowód na to, że telewizja może czasem w twórczy sposób wpływać na kino. Śpiewający duet aktorski, Dan Aykroyd i John Belushi, na plan filmowy trafili bowiem z telewizyjnego studia. Obok nich pojawiły się w filmie takie nazwiska jak James Brown, Ray Charles czy Aretha Franklin.

Po-lin

Dokumentalny, reż. Jolanta Dylewska, Polska / Niemcy 2008, Canal +, piątek 12 VIII, 21.00

Jolanta Dylewska zrobiła swój niezwykły film wbrew obowiązującym narracjom w historii polsko-żydowskiej. "Po-lin" brzmi czasem jak bajka o wspólnym, trwającym wieki sąsiedztwie - ale to bajka świetnie udokumentowana i opowiedziana przez ostatnich Polaków, którzy jeszcze pamiętają sztetl. Niektórym po dziś dzień śnią się ich żydowscy sąsiedzi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2011