Reklama

Test soczystej krewetki

Test soczystej krewetki

08.03.2021
Czyta się kilka minut
M

Mątwy potrafią powstrzymać się od jedzenia, jeżeli wiedzą, że po chwili dostaną ulubione krewetki – takie obserwacje opisali Alexandra Schnell i jej współpracownicy w „Proceedings of The Royal Society B”. Badacze umieszczali pokarm za przezroczystymi przegrodami, na których widoczne były symbole. Mątwy uczyły się ich znaczeń – kwadrat to pokarm niedostępny, trójkąt – dostępny z pewnym opóźnieniem, koło – dostępny od razu. Zauważono, że kiedy mątwy spodziewały się lepszego przysmaku, były skłonne czekać z posiłkiem nawet przez 2 minuty i 10 sekund. Wydaje się, że niektóre z nich (niczym dzieci w analogicznym „teście słodkiej pianki”) stosowały strategie przekierowywania uwagi – odwracały się, by oczekując, nie patrzeć na jedzenie.

Potwierdzono u mątw także efekt zaobserwowany wśród ludzi i szympansów – tym, które potrafiły dłużej czekać na nagrodę, łatwiej przychodziła nauka....

1074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Poznawczość u głowonogów to niezwykle interesujące zagadnienie. Aż chce się człowiek więcej dowiedzieć o głowonogach i mątwach w szczególności - na przykład o tym jak działa ich pamięć; czy będąc w niebezpiecznym dla nich środowisku, ich strategia działania ulegałaby zmianie i ewentualnie w jaki sposób. PS Dziękuję za naukowe shorty - idealny format tekstu na pobudzenie wyobraźni w ciągu dnia, w przerwie od obowiązków :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]