Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ich cierpienie jest dla nas zobowiązaniem

Ich cierpienie jest dla nas zobowiązaniem

26.01.2015
Czyta się kilka minut
27 stycznia 2015 roku upamiętniamy 70. rocznicę wyzwolenia byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
A

Auschwitz jest synonimem spowodowanego przez Niemców i w imieniu Niemiec załamania cywilizacji, które szokuje i wytrąca z równowagi. Auschwitz jest symbolem dokonywanego na skalę przemysłową, bestialskiego, masowego unicestwiania ludzkiego życia. Zagłada obejmowała przede wszystkim Żydów, Sinti i Romów, osoby prześladowane politycznie, homoseksualistów oraz wiele innych prześladowanych grup różnych narodowości, w tym wielu Polaków.
Upamiętnianie losu ofiar Auschwitz i wszystkich ofiar niemieckiego terroru oraz zachowanie ich godnej pamięci jest dla nas, Niemców, niezmiennym i trwałym zobowiązaniem. Z tego obowiązku wynika nasza odpowiedzialność, by wszędzie na świecie przeciwstawiać się każdej formie dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii. W Niemczech odpowiedzialność ta każdego roku znajduje wyraz w licznych uroczystościach upamiętniających, organizowanych zarówno na szczeblu lokalnym i regionalnym, jak i w ramach centralnej uroczystości odbywającej się w Niemieckim Bundestagu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Za sprawą obchodów rocznicowych w Miejscu Pamięci byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau odbywających się z udziałem licznych szefów państw i rządów, w tym prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, ów obowiązek podtrzymywania pamięci przenika do powszechnej świadomości ludzi na całym świecie. W tym roku głównymi gośćmi skupiającymi uwagę są ocalałe ofiary Auschwitz. Wiemy, jak niewielu udało się uniknąć tej straszliwej śmiercionośnej machiny. Ci, którzy zdołali ujść okrutnej śmierci w gettach i obozach, przez resztę życia musieli dźwigać na swoich barkach przytłaczającą hipotekę pamięci o bezgranicznym cierpieniu, odarciu z praw i godności. Z ogromną pokorą chylimy czoła przed ocalałymi ofiarami Auschwitz-Birkenau. Wiele z nich – mimo doznanych niewyobrażalnych osobistych cierpień – dzięki ogromnej wewnętrznej sile wyciągnęło do Niemiec dłoń w geście pojednania. My, Niemcy, jesteśmy za to głęboko wdzięczni. Wszystkim ofiarom niemieckiego terroru zapewnimy godną pamięć.
Uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę wyzwolenia daje wszystkim zgromadzonym dzisiaj, ocalałym ofiarom i ich potomkom, obietnicę zachowania Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i podtrzymywania żywej i trwałej pamięci o wszystkich ofiarach. Do chwili obecnej Fundacja Auschwitz-Birkenau zdołała już pozyskać większą część niezbędnych ku temu środków. Dla Niemiec oczywistością było wniesienie wymiernego wkładu w to przedsięwzięcie.
To, że nawet bezwzględnie zaplanowana i bez skrupułów uruchomiona w niemieckich obozach zagłady machina Holokaustu nie zdołała całkowicie unicestwić w Polsce żydowskiego życia, bardzo dobitnie pokazało imponujące i jednocześnie poruszające otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w październiku ubiegłego roku. Długo jeszcze pobrzmiewać będą wypowiedziane na uroczystości otwarcia Muzeum przez Mariana Turskiego, byłego więźnia ocalałego z Auschwitz, w języku jidysz słowa: „Mir zeynen do – jesteśmy tutaj”.

Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]