Reklama

Ich cierpienie jest dla nas zobowiązaniem

Ich cierpienie jest dla nas zobowiązaniem

26.01.2015
Czyta się kilka minut
27 stycznia 2015 roku upamiętniamy 70. rocznicę wyzwolenia byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
A

Auschwitz jest synonimem spowodowanego przez Niemców i w imieniu Niemiec załamania cywilizacji, które szokuje i wytrąca z równowagi. Auschwitz jest symbolem dokonywanego na skalę przemysłową, bestialskiego, masowego unicestwiania ludzkiego życia. Zagłada obejmowała przede wszystkim Żydów, Sinti i Romów, osoby prześladowane politycznie, homoseksualistów oraz wiele innych prześladowanych grup różnych narodowości, w tym wielu Polaków.
Upamiętnianie losu ofiar Auschwitz i wszystkich ofiar niemieckiego terroru oraz zachowanie ich godnej pamięci jest dla nas, Niemców, niezmiennym i trwałym zobowiązaniem. Z tego obowiązku wynika nasza odpowiedzialność, by wszędzie na świecie przeciwstawiać się każdej formie dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii. W Niemczech odpowiedzialność ta każdego roku znajduje wyraz w licznych uroczystościach upamiętniających, organizowanych zarówno na szczeblu lokalnym i regionalnym, jak i w ramach centralnej uroczystości odbywającej się w Niemieckim Bundestagu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Za sprawą obchodów rocznicowych w Miejscu Pamięci byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau odbywających się z udziałem licznych szefów państw i rządów, w tym prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, ów obowiązek podtrzymywania pamięci przenika do powszechnej świadomości ludzi na całym świecie. W tym roku głównymi gośćmi skupiającymi uwagę są ocalałe ofiary Auschwitz. Wiemy, jak niewielu udało się uniknąć tej straszliwej śmiercionośnej machiny. Ci, którzy zdołali ujść okrutnej śmierci w gettach i obozach, przez resztę życia musieli dźwigać na swoich barkach przytłaczającą hipotekę pamięci o bezgranicznym cierpieniu, odarciu z praw i godności. Z ogromną pokorą chylimy czoła przed ocalałymi ofiarami Auschwitz-Birkenau. Wiele z nich – mimo doznanych niewyobrażalnych osobistych cierpień – dzięki ogromnej wewnętrznej sile wyciągnęło do Niemiec dłoń w geście pojednania. My, Niemcy, jesteśmy za to głęboko wdzięczni. Wszystkim ofiarom niemieckiego terroru zapewnimy godną pamięć.
Uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę wyzwolenia daje wszystkim zgromadzonym dzisiaj, ocalałym ofiarom i ich potomkom, obietnicę zachowania Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i podtrzymywania żywej i trwałej pamięci o wszystkich ofiarach. Do chwili obecnej Fundacja Auschwitz-Birkenau zdołała już pozyskać większą część niezbędnych ku temu środków. Dla Niemiec oczywistością było wniesienie wymiernego wkładu w to przedsięwzięcie.
To, że nawet bezwzględnie zaplanowana i bez skrupułów uruchomiona w niemieckich obozach zagłady machina Holokaustu nie zdołała całkowicie unicestwić w Polsce żydowskiego życia, bardzo dobitnie pokazało imponujące i jednocześnie poruszające otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w październiku ubiegłego roku. Długo jeszcze pobrzmiewać będą wypowiedziane na uroczystości otwarcia Muzeum przez Mariana Turskiego, byłego więźnia ocalałego z Auschwitz, w języku jidysz słowa: „Mir zeynen do – jesteśmy tutaj”.

Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]