Reklama

To nie jest zmartwychwstanie

To nie jest zmartwychwstanie

19.04.2019
Czyta się kilka minut
W Polsce rejestruje się rocznie 60 tys. zachorowań na udar niedokrwienny mózgu.
N

Następuje on, gdy zamknięte zostanie naczynie tętnicze zaopatrujące mózg. Skutki: spadek przepływu przez drobne naczynia, śmierć komórek, obrzęk mózgu i jego strukturalne uszkodzenie.

Naukowcy z Yale University pobrali od 32 zabitych w rzeźni świń mózgi, które po czterogodzinnym niedokrwieniu podłączyli do systemu BrainEx, zapewniającego tlen i glukozę. Po sześciu godzinach przepływu substancji imitującej krew okazało się, że na poziomie komórkowym mózg się regeneruje. Zmalał obrzęk, niektóre neurony zaczęły się komunikować. Mózg zużywał tlen i glukozę, a produkował CO2, tak jak zdrowy.

Opublikowana w „Nature” praca wywołała dyskusję na temat granicy między mózgiem żywym i martwym. Sami autorzy podkreślają, że przywrócenie procesów komórkowych nie oznacza przywrócenia prawidłowych funkcji mózgu, ale ich badania mogą pomóc skuteczniej reagować na chwilowe niedokrwienie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]