Reklama

Ładowanie...

Szanuję ciebie, szanuj mnie

Szanuję ciebie, szanuj mnie

12.04.2021
Czyta się kilka minut
Na porządku dziennym są obelgi i przekleństwa wobec lekarzy, hejt w sieci. Mamy także zgłoszenia o rękoczynach: pewien pacjent rzucił się na lekarza w izbie przyjęć – mówi dr Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Przed tymczasowym szpitalem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, 31 marca 2021 r. / FOT. Tomasz Kudala/REPORTER
M

MACIEJ MÜLLER: Czy zjawisko hejtu wobec lekarzy nasiliło się podczas pandemii?

Dr n. med. TADEUSZ URBAN, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach: Zdecydowanie. Teraz jest o wiele gorzej, bo do antyszczepionkowców dołączyli koronasceptycy i zwolennicy różnych teorii spiskowych. Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią, poziom frustracji u pacjentów rośnie i trudno się temu dziwić. Zdecydowaliśmy się rozpocząć kampanię informacyjną, kiedy dostaliśmy informację z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach, że jakiś pacjent opluł panią rejestratorkę, która tylko wykonywała swoją pracę. Trzeba powiedzieć „dość” i przypomnieć o zasadzie wzajemnego szacunku – on należy się nie tylko lekarzom, ale wszystkim pracującym w ochronie zdrowia. Sytuację pogłębiają wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia odwiedzin pacjentów. Rodziny nie chcą dostosować się do obostrzeń, co prowadzi nieraz do konfrontacyjnych rozmów, a nawet pogróżek. Dlatego jednym z elementów kampanii, prowadzonej wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są plakietki dla medyków z hasłem „Szanuję ciebie, szanuj mnie!”. Mam nadzieję, że to zdanie niektórych pobudzi do refleksji.

Jakie formy agresji zgłaszają lekarze?

Wiemy, że otrzymują różnego rodzaju pogróżki, dotyczące ich samych lub ich rodzin. Na porządku dziennym jest agresja słowna – obelgi i przekleństwa. Mamy także zgłoszenia o rękoczynach. Pewien pacjent rzucił się na lekarza w izbie przyjęć, doszło do szarpaniny, w wyniku której zostały wyważone drzwi. Poziom emocji jest zdecydowanie za wysoki. Do tego dochodzi jeszcze hejt w sieci. Po śmierci prezydenta Adamowicza miała zostać ograniczona liczba publikowanych w internecie wpisów propagujących przemoc i nienawiść. Nie znalazło to niestety zastosowania w odniesieniu do wypowiedzi dotyczących pracowników ochrony zdrowia.

Jakiej pomocy udziela lekarzom Izba?

Od lat apelujemy do lekarzy, by każdy przejaw agresji zgłaszali do naszego Zespołu Radców Prawnych i Rzecznika Praw Lekarzy. Np. nasi radcy prowadzili w sądzie sprawę pani doktor, która została pobita podczas udzielania pomocy w ramach pogotowia ratunkowego, grożono jej także śmiercią. Mężczyznę, który wtedy pchnął ją na ścianę i pobił (w wyniku czego doznała obrażeń ciała w postaci stłuczenia prawego łokcia, skręcenia prawego nadgarstka oraz stłuczenia głowy okolicy skroniowej prawej), skazano na rok bezwzględnego więzienia. Często jednak lekarze po zgłoszeniu nam sprawy nie chcą wstępować na ścieżkę sądową w charakterze pokrzywdzonego.


FOT. ŚLĄSKA IZBA LEKARSKA

Dr n. med. TADEUSZ URBAN jest prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Galeria zdjęć

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]