Reklama

Świątynie ery cyfrowej

Świątynie ery cyfrowej

30.03.2003
Czyta się kilka minut
„Katedra” Tomasza Bagińskiego umiejętnie łączy poetykę science fiction z zakorzenionym w europejskiej kulturze symbolem.
U

U podstaw sakralnej architektury gotyku tkwiło przekonanie o nieskończoności Boga, obecnego zarówno we wnętrzu świątyni, jak i poza nią. Filary i łuki przyporowe nie rozgraniczały ostatecznie obu tych przestrzeni, szkielet budowli organicznie wyrastał z podłoża, a wysokość naw kierowała myśli ku nieosiągalnemu absolutowi.

Absolut nie jest może ostatecznym odniesieniem „Katedry”, ale ambitne przedsięwzięcie Tomasza Bagińskiego to próba zmierzenia się z dramatycznym obrazem doświadczenia granicznego.Oto gdzieś na odległej planecie samotny wędrowiec zbliża się do wrót olbrzymiej budowli - monumentalnej, a zarazem zrośniętej z otoczeniem. Wenątrz jej ogrom jeszcze bardziej obezwładnia. „Pielgrzym” dochodzi do końca nawy, uformowanej przez kłączopodobne kolumny, lecz ta dziwaczna świątynia nie ma centrum ani ołtarza - zwieńczenie nawy znajduje się tuż nad urwiskiem.

...

6267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]