Reklama

Pokój, czyli wojna

Pokój, czyli wojna

w cyklu STRONA ŚWIATA
20.05.2020
Czyta się kilka minut
Pod naciskiem USA afgańscy przywódcy przerwali kłótnie o władzę i dwumiesięczny czas dwuwładzy. Ma to ułatwić rozpoczęcie rozmów z talibami – a to z kolei umożliwić Amerykanom wyplątanie się z afgańskiej wojny.
Aszraf Ghani i Abdullah Abdullah po podpisaniu umowy o podziale władzy w Afganistanie, Pałac Prezydencki w Kabulu, 17 maja 2020 r. / FOT. AFP PHOTO / Afghanistan's Office of Chief Executive / HANDOUT/AFP/East News
D

Dwuwładza – albo, jak kto woli, bezkrólewie – zapanowała w Afganistanie już jesienią, po wrześniowych wyborach prezydenckich. Panujący od 2014 roku prezydent Aszraf Ghani ubiegał się w nich o reelekcję, a jego premier doktor Abdullah zamierzał mu prezydenturę odebrać. Dla Abdullaha była to już trzecia próba zdobycia władzy w Kabulu. W 2009 roku przegrał z ówczesnym prezydentem Hamidem Karzajem (2001-2014), a pięć lat później z Ghanim. Za każdym razem twierdził, że został oszukany – z tego powodu nie stanął do dogrywki z Karzajem (w pierwszej rundzie prezydentowi nie udało się zdobyć ponad połowy głosów, koniecznych, żeby uniknąć dogrywki), a w 2014 roku spór o władzę z Ghanim załagodzili Amerykanie, przekonując ich do ugody, dającej Ghaniemu prezydenturę, a Abdullahowi władzę premiera i prawo wyznaczenia ministrów i gubernatorów.

Kiedy w lutym, prawie pół roku po wyborach,...

11726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cytując "dwa razy w tygodniu reporter i pisarz publikuje nowe teksty o tych częściach świata" - stanowczo za rzadko, to są bardzo dobre artykuły.

Atak na szpital polozniczy. Niedobrze mi jak to czytam. To, ze mam szczescie zyc dzisiaj w Europie to wiecej niz wygrana na loterii.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]