Ładowanie...
Opowieści z pustego Betlejem
Opowieści z pustego Betlejem
Posłuchaj
Z tętniącego życiem centrum Jerozolimy droga do Betlejem wiedzie na południowy zachód. Przez osiedle Malha, ogród zoologiczny, mały posterunek wojskowy, i zaraz potem, tuż za Zieloną Linią, zakręca ku wschodowi. Krajobraz – z zielonych, pokrytych tarasami i drzewkami oliwnymi wzgórz – przechodzi we wzgórza skaliste. Jedziemy dalej obok żydowskiego osiedla Har Gilo, przez czyste uliczki palestyńskiego Beit Jalla, prosto do Betlejem. Żadnych checkpointów, przejścia granicznego, muru, wojska – ot, zwykła droga z miasta do miasta. Jeśli nie liczyć tych wielkich, czerwonych tablic, informujących w trzech językach, że oto znajdujemy się na Zachodnim Brzegu Jordanu, w obszarze A, będącym pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej. Że wjazd dla obywateli Izraela jest surowo wzbroniony, zagraża ich życiu i łamie izraelskie prawo.
Położone zaledwie 10 km od Jerozolimy miasto Betlejem jest domem dla nieco ponad 30 tysięcy Palestyńczyków: w większości muzułmanów, lecz także i chrześcijan. Populacja się zmniejsza: postępująca na tym terenie rozbudowa żydowskich osiedli i coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna skutecznie uprzykrza ludziom życie. Mieszkańcy mówią o swoim domu: „miasto za murem” bo Izraelczycy z lęku przed napływem palestyńskich terrorystów wznieśli tu 8-metrowy betonowy płot separacyjny.
Symboliczne, że tyle bólu i lęku kryje się w miejscu, które dla chrześcijan jest przecież początkiem tego, co jest istotą ich wiary: historii Zbawienia.
Karolina Przewrocka-Aderet zabiera Państwa w podróż do przedświątecznego Betlejem w dobie pandemii.
Specjalnie dla Podkastu Powszechnego tradycyjne utwory świąteczne: Shlom Lekh Maryam, Shub hol oraz Horoem Bofartho na oud – lutni arabskiej, wykonał Wassim Ibrahim.
CZYTAJ TAKŻE: Karolina Przewrocka-Aderet: Betlejem na talerzu
PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO
„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »
Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS
„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story | Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet.
PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »
Weź, słuchaj!
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!