Reklama

Molestowane siostry: tabu Kościoła

Molestowane siostry: tabu Kościoła

22.01.2021
Czyta się kilka minut
Wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna, ale głos ofiar nie może się przebić do publicznej świadomości. W „Tygodniku” ukazuje się raport autorstwa Edwarda Augustyna, tropiący mechanizmy zła dotykającego siostry zakonne. I pokazujący, jak formowane są one do roli ofiar. W tym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy z autorem raportu oraz z teolożką i katolicką dziennikarką Zuzanną Radzik.
WIESŁAW M. ZIELIŃSKI / EAST NEWS
fot. WIESŁAW M. ZIELIŃSKI / EAST NEWS

Posłuchaj

Z

Zwrócił się do mnie zakonnik, pisząc, że poznał dwie zakonnice, które chciałyby mówić o molestowaniu. To były przypadki molestowania przez biskupa. Byłam w podróży służbowej, gdy zobaczyłam tego maila. Zamarłam. Nie zdążyłam odpisać, chciałam odpisać wieczorem – i zanim odpisałam, ów zakonnik napisał, że sprawa już jest nieaktualna, siostry nie chcą rozmawiać – opowiada Zuzanna Radzik, teolożka, autorka książek o roli kobiet w Kościele, dziennikarka i felietonistka „Tygodnika Powszechego”.

Wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży to wciąż temat tabu w Kościele. Choć wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna. W „Tygodniku” ukazuje się raport autorstwa Edwarda Augustyna, tropiący mechanizmy zła dotykającego siostry zakonne.

- Mówimy o manipulacji, która ma w tle władzę nad siostrą zakonną – opowiada w tym odcinku Podkastu Powszechnego autor raportu. – Ksiądz występuje z pozycji osoby, która ma władzę, czy to prawną, czy ekonomiczną, a jeśli nawet nie, to władzę duchową, którą może wykorzystać. Siostry zakonne podlegają formacji, która nie zmieniła się od lat, chociaż świat się bardzo zmienił. I wciąż są wychowywane i kształtowane do roli ofiary.

POSŁUCHAJ:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:


PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Strona świata Wojciecha Jagielskiego: gdzie najważniejsze wydarzenia przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych korespondentów wojennych. Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o pasji, podróży i robieniu dobra | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter