Reklama

Molestowane siostry: tabu Kościoła

Molestowane siostry: tabu Kościoła

22.01.2021
Czyta się kilka minut
Wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna, ale głos ofiar nie może się przebić do publicznej świadomości. W „Tygodniku” ukazuje się raport autorstwa Edwarda Augustyna, tropiący mechanizmy zła dotykającego siostry zakonne. I pokazujący, jak formowane są one do roli ofiar. W tym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy z autorem raportu oraz z teolożką i katolicką dziennikarką Zuzanną Radzik.
WIESŁAW M. ZIELIŃSKI / EAST NEWS
fot. WIESŁAW M. ZIELIŃSKI / EAST NEWS

Posłuchaj

Z

Zwrócił się do mnie zakonnik, pisząc, że poznał dwie zakonnice, które chciałyby mówić o molestowaniu. To były przypadki molestowania przez biskupa. Byłam w podróży służbowej, gdy zobaczyłam tego maila. Zamarłam. Nie zdążyłam odpisać, chciałam odpisać wieczorem – i zanim odpisałam, ów zakonnik napisał, że sprawa już jest nieaktualna, siostry nie chcą rozmawiać – opowiada Zuzanna Radzik, teolożka, autorka książek o roli kobiet w Kościele, dziennikarka i felietonistka „Tygodnika Powszechego”.

Wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży to wciąż temat tabu w Kościele. Choć wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna. W „Tygodniku” ukazuje się raport autorstwa Edwarda Augustyna, tropiący mechanizmy zła dotykającego siostry zakonne.

- Mówimy o manipulacji, która ma w tle władzę nad siostrą zakonną – opowiada w tym odcinku Podkastu Powszechnego autor raportu. – Ksiądz występuje z pozycji osoby, która ma władzę, czy to prawną, czy ekonomiczną, a jeśli nawet nie, to władzę duchową, którą może wykorzystać. Siostry zakonne podlegają formacji, która nie zmieniła się od lat, chociaż świat się bardzo zmienił. I wciąż są wychowywane i kształtowane do roli ofiary.

POSŁUCHAJ:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:


pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.