Molestowane siostry: tabu Kościoła
Molestowane siostry: tabu Kościoła
Posłuchaj
Zwrócił się do mnie zakonnik, pisząc, że poznał dwie zakonnice, które chciałyby mówić o molestowaniu. To były przypadki molestowania przez biskupa. Byłam w podróży służbowej, gdy zobaczyłam tego maila. Zamarłam. Nie zdążyłam odpisać, chciałam odpisać wieczorem – i zanim odpisałam, ów zakonnik napisał, że sprawa już jest nieaktualna, siostry nie chcą rozmawiać – opowiada Zuzanna Radzik, teolożka, autorka książek o roli kobiet w Kościele, dziennikarka i felietonistka „Tygodnika Powszechego”.
Wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży to wciąż temat tabu w Kościele. Choć wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna. W „Tygodniku” ukazuje się raport autorstwa Edwarda Augustyna, tropiący mechanizmy zła dotykającego siostry zakonne.
- Mówimy o manipulacji, która ma w tle władzę nad siostrą zakonną – opowiada w tym odcinku Podkastu Powszechnego autor raportu. – Ksiądz występuje z pozycji osoby, która ma władzę, czy to prawną, czy ekonomiczną, a jeśli nawet nie, to władzę duchową, którą może wykorzystać. Siostry zakonne podlegają formacji, która nie zmieniła się od lat, chociaż świat się bardzo zmienił. I wciąż są wychowywane i kształtowane do roli ofiary.
POSŁUCHAJ:
PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
- Edward Augustyn: Ofiara doskonała, Raport o molestowaniu sióstr
- Lucetta Scaraffia, była redaktorka naczelna watykańskiego miesięcznika dla kobiet „Donne Chiesa Mondo”: Zakonnica, jeśli doświadcza przemocy ze strony księży, powinna iść do prokuratury. Kościół na pewno nic z tym nie zrobi
- Po stronie ofiar - serwis specjalny o molestowaniu w Kościele
- Zuzanna Radzik: Kościelne #MeToo
- Zuzanna Radzik: Seksualne wykorzystywanie kobiet ma w katolickim kontekście szczególne znamię: wiąże się z władzą mężczyzn. Oto przypadek z Indii
PODKAST POWSZECHNY
Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.
Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet
Weź, słuchaj!
Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego
Współpraca: Audioteka.pl
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.