„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Światowa premiera wyjątkowej wystawy w Warszawie

To najbardziej zaawansowana technologicznie ekspozycja mającą odwzorować prawdziwy budynek. Całość zajmie powierzchnię ponad 1600 m kw. Polska została wybrana jako pierwszy kraj, w którym będzie można ją obejrzeć. Już od 18 listopada wystawę można oglądać w Warszawie.
organizator wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”

02.11.2023

Czyta się kilka minut

Wizualizacja wnętrza wystawy / Materiały prasowe

Wieczorami, gdy tłumy zwiedzających opuszczały Kaplicę Sykstyńską, w jej wnętrzu ostrożnie rozstawiano rusztowania. To na nich umieszczono specjalnie skonstruowany dla tego projektu przez firmę Canon, niezwykle precyzyjny sprzęt fotograficzny. Przedsięwzięciem kierowali wybitni włoscy specjaliści. W ten sposób – pod patronatem władz Watykanu i Muzeów Watykańskich – w trakcie kilkudziesięciu nocy powstało ponad 270 tys. zdjęć, które oddają szczegóły fresków Michała Anioła w skali 1 do 1. Zdjęcia zostały następnie połączone, dzięki czemu zyskaliśmy odwzorowanie wnętrza Kaplicy Sykstyńskiej, ze wszystkimi jej detalami, przy zachowaniu zgodności kolorów z oryginałem na poziomie 99,7 proc.

Wystawa, która powstała na bazie tych fotografii, jest niezwykła – po raz pierwszy w historii wystaw immersyjnych mamy do czynienia ze spektaklem, który ma swój scenariusz i dynamikę. W pierwszym pomieszczeniu – otwieramy je już 18 listopada w Warszawie – zwiedzający zobaczą film dokumentujący powstanie wystawy, a także wywiady z jej organizatorami i twórcami, w tym fotografami, a także unikalne repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła: Piety i Dawida.

W kolejnym pomieszczeniu znajduje się ogromna sala kinowa, w której po raz pierwszy w Europie wykorzystano ogromny ekran diodowy o wymiarach: 20 m szerokości i 4 m wysokości. Wyświetlany na nim film rozpoczyna się od prezentacji rozgwieżdżonego nieba, które zastał w Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł przed rozpoczęciem prac. W tej sali poznajemy historię powstania kaplicy, ciekawostki z nią związane oraz proces twórczy mistrza. Ten autorski film jest właściwym wstępem do nowatorskiego i najbardziej zaawansowanego technologicznie spektaklu immersyjnego, który czeka na zwiedzających w kolejnym pomieszczeniu, będącym prawie pełnoskalowym odwzorowaniem całej Kaplicy. To tam zapoznajemy się ze szczegółami wszystkich dzieł Sykstyny w dużych zbliżeniach, a także w niezwykłej iluminacji dzięki ekranowaniu równocześnie sufitu i ścian, przy pomocy prawie 50 najwyższej klasy projektorów laserowych. Co ważne – towarzyszyć temu będą również poruszające efekty dźwiękowe, a nawet... zapachowe.

Nigdy nie mielibyśmy okazji doświadczyć czegoś takiego na miejscu w Watykanie, mając freski 20 metrów nad głowami. Na wystawie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” zagłębimy się nie tylko w obrazach mistrza włoskiego renesansu. Naszą intencją jest, żeby obecność na wystawie była dla Państwa zarówno przeżyciem emocjonalnym i estetycznym, jak i duchowym.

Otwarcie wystawy: 18 listopada 2023 r. Błonia PGE Narodowego (od Al. Zielenieckiej) w Warszawie. Bilety: Eventim.pl

Freski Michała Anioła na wyciągnięcie ręki. Po raz pierwszy w historii z taką pieczołowitością i rozmachem odwzorowano całe wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 46/2023

Artykuł pochodzi z dodatku „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo