Reklama

Jak usiąść i słuchać w internecie

Jak usiąść i słuchać w internecie

18.01.2021
Czyta się kilka minut
Chociaż jeszcze niedawno tyle się mówiło o dobru, które miało ludziom przynieść cyfrowe połączenie świata w – jak to dziś naiwnie brzmi – globalną wioskę, Franciszek, po latach doświadczeń ludzkości z siecią, zauważa, że takie połączenie „nie wystarcza do budowania mostów, nie jest w stanie zjednoczyć ludzkości”, lecz sprzyja agresji.
W

Wystarczy przeczytać dwa teksty – Moniki Ochędowskiej o TikToku oraz Agaty Kaźmierskiej i Wojciecha Brzezińskiego o roli portali społecznościowych w prezydenturze Donalda Trumpa – by zyskać pewność, że żyjemy już w nowej epoce. Przy sile rażenia i skuteczności nowych mediów te tradycyjne, „opiniotwórcza” prasa, radio i telewizja, wydają się reliktami przeszłości. O aktywności amerykańskiego prezydenta na Twitterze nasi autorzy piszą, że „dzięki niej wymijał tradycyjne media, ale także własny sztab – i zwracał się bezpośrednio do odbiorców”. Tu jest pies pogrzebany.

Czytając o TikToku, ktoś nawykły do myślenia w kategoriach tradycyjnych przeciera oczy. Oto niemal niepostrzeżenie, ta skądinąd duża i wciąż rozrastająca się platforma służąca chwytliwej, mało ambitnej...

4726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...które „tworzą mechanizmy manipulowania sumieniami i procesem demokratycznym”, koniec cytatu - no na miłość b o s k ą, kto jak kto, ale p a p i e ż???... z Watykanu takie słowa?... z serca kościoła, dla którego od wieków interes ekonomiczny jest sensem istnienia a mechanizmy manipulowania podstawowymi narzędziami?... tracić monopol, to musi być bolesne, ale niechże się papieże, biskupi itede zajmą w końcu Ewangelią i naśladowaniem Jezusa, niech nieco postudiują nauczania mistrzów Wschodu o unikaniu cierpienia, to może im ulży

bo wiele waszych innych wypałów na forum, wygląda jakby je zostawiała udręczona przez antypisowską wściekliznę ofiara własnych zwidów i urojeń .

"Omijając tradycyjne media, omija się też wypracowane przez lata zasady i przepisy mające chronić odbiorcę. A rozwiązań prawnych strzegących etosu mediów społecznościowych jeszcze nie ma" Ten cytat jak rozumiem ma sugerować, że tradycyjne media kierują się dobrem odbiorcy i opierają na wypracowanych latami zasadach strzegąc etosu? Proszę Księdza, jakieś jaja zwyczajne sobie robi Ksiądz z czytelników, prawda. To co Papież mówi to bardzo często zwyczajne chciejstwa, a ostatnio nawet powiedziałbym urojenia oderwanego od rzeczywistości staruszka. Latami wymuszana w polityce, życiu społecznym poprawność polityczna, nie naprawiła świata, ani nie uczyniła nas lepszymi. Jesteśmy jacy jesteśmy, pełno w nas jadu, nienawiści, ale też empatii i miłości. sporo pośród nas to ludzie mądrzy i rozsądni, ale zwyczajnych debili nie braknie. Nie jest nam pisane dokonać rzeczy wielkich i wspaniałych, nigdy nie staniemy się jednością budującą wspaniały piękny świat. Internet dał nam możliwość komunikowania się z innymi bez ograniczeń i barier. Zlikwidował bariery językowe i niweluje kulturowe. Tak to już jest, że swój do swojego ciągnie, nawet w Internecie. Wcale nie smuci mnie wojna na słowa prowadzona wirtualnie, tam wiele agresji znajduje ujście, byleby nie przenosiło się to do realnego świata. Mamy też dożo bliskich, rodziny gdzieś tam za górami, lasami i morzami dziś możemy z nimi być w bliskim kontakcie i żyć ich sprawami. Świat się zmienia, ani na lepsze, ani na gorsze, bo my od tysięcy lat jesteśmy ciągle tacy sami.

...a nad Wisłą od z górą tysiąca lat jakby nawet coraz gorsi ㋡

Papież ma rację, oczywiście. Ale my nie zawsze mamy wybór, kiedy pewnie większość z nas pracuje on-line. I nawet jak sami nie jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych, to i ich potrzebujemy. Generalnie jest to ciut bardziej skomplikowane, niż wygląda.

kościół katolicki to największa na świecie, najstarsza i najbogatsza firma, co od wieków biznes opiera na sprzedawaniu dóbr nieistniejących, kłamstwach, oszustwach, manipulacjach i przemocy, a wszystko pod pretekstem szerzenia nauk bogu ducha winnego gościa żyjącego ponad dwa tysiące lat temu - Rydzyk i jego kariera w III RP to historia wyzysku ludzi przez kościół katolicki w pigułce, czy papież Franciszek zna temat? niewykluczone

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]