Florencja: zwykły ksiądz został metropolitą jednej z najstarszych i najważniejszych archidiecezji Włoch

Czy obsadzie wawelskiej katedry papież też nada autorski charakter? Przypadek florencki pokazuje, że grono kandydatów może być szersze, niż się wszystkim wydaje.

22.04.2024

Czyta się kilka minut

Ks. Gherardo Gambelli, nowy metropolita Florencji // Fot. Conferenza Episcopale Italiana
Ks. Gherardo Gambelli, nowy metropolita Florencji // Fot. Conferenza Episcopale Italiana

Trzy w jednym – duszpasterstwo, duchowość i wyjście na peryferia – tak najkrócej można opisać atuty ks. Gherarda Gambellego, proboszcza florenckiej parafii Madonna della Tosse, którego papież mianował metropolitą jednej z najstarszych i najważniejszych archidiecezji Włoch, nie po raz pierwszy pokazując, jakie są priorytety jego pontyfikatu.

Ks. Gambelli ma 55 lat i całe życie pracował wśród „zwykłych ludzi”. Po święceniach kapłańskich był wikarym i proboszczem peryferyjnych parafii Florencji, potem zgłosił się na misje i wyjechał do Afryki – w latach 2011-2023 pracował w Czadzie. W sierpniu 2023 roku kard. Giuseppe Betori, dotychczasowy metropolita Florencji, ściągnął go z powrotem do archidiecezji i powierzył mu trzy urzędy – proboszcza parafii w centrum miasta, kierownika duchowego w arcybiskupim seminarium i kapelana więzienia.

Postawienie „zwykłego księdza” na czele diecezji nie jest niczym niezwykłym, nawet w krajach, gdzie naturalna rezerwa kandydatów – w postaci biskupów pomocniczych – jest spora. Rzadziej się zdarza, by kandydat bez biskupiego doświadczenia obejmował arcybiskupstwo.

Spośród 42 polskich ordynariuszy aż 9 przyjmowało święcenia biskupie dopiero po mianowaniu na stolicę diecezji. Jeden z nich – abp Tadeusz Wojda – został postawiony od razu na czele metropolii: najpierw białostockiej, potem gdańskiej (dziś jest też przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski).

Ale objęcie prestiżowej „stolicy kardynalskiej” przez zwykłego proboszcza jest już sporą niespodzianką. Florencja to historyczne, kulturalne i intelektualne centrum Włoch, któremu z polskich miast równać się może na przykład Kraków, również czekający na zmianę swojego arcybiskupa. Czy obsadzie wawelskiej katedry papież będzie chciał nadać autorski charakter, czy ograniczy się do zatwierdzenia jednej z nadesłanych propozycji – zobaczymy za kilka miesięcy. Przypadek florencki pokazuje, że grono kandydatów może być szersze, niż się wszystkim wydaje.

Kościół nareszcie potępił penalizację homoseksualizmu. Nowy dokument Watykanu o godności ludzkiej przynosi też inne zmiany

Gdy Watykan opublikował deklarację „Dignitas infinita”, konserwatyści przyjęli ją z ulgą – w pierwszych komentarzach uznano wręcz, że to nowy doktrynalny młot na liberałów. Najwyraźniej dość pobieżnie zapoznali się z tekstem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 17-18/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Zwykły ksiądz metropolitą Florencji