Reklama

Długa walka z COVID-19

Długa walka z COVID-19

14.12.2020
Czyta się kilka minut
Ponad 8,3 tys. zespołów szczepiennych zgłosiło się do naboru ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia.
N

Na ostatniej prostej resort, przyjmując krytykę środowisk lekarskich, usunął z listy kryteriów warunek pracy przez pięć dni w tygodniu i zaszczepienia w tym czasie co najmniej 180 osób.

Taka armia ma potencjał przeprowadzenia miesięcznie prawie 3,5 mln szczepień. „Potencjał” to niestety słowo kluczowe: falstartem byłoby wyliczanie za pomocą tego wskaźnika, jak szybko osiągniemy w Polsce odporność grupową. Warunek przeprowadzenia 180 szczepień miał mocną logistyczną podstawę. Tyle dawek preparatu firmy Pfizer mieści się w jednym opakowaniu, a po jego otwarciu muszą one zostać zużyte w ciągu tygodnia. Dlatego większość z owych 8,3 tys. zespołów będzie zapewne czekać w rezerwie, aż do Polski przyjadą szczepionki innych producentów, niewymagające utrzymania tak ścisłego łańcucha chłodniczego. A to kwestia co najmniej kilku miesięcy.

Akcja, która ruszy zapewne na przełomie lutego i marca, obejmie najpierw osoby pracujące w ochronie zdrowia, potem mieszkańców domów pomocy społecznej i innych placówek, seniorów, służby mundurowe i pozostałe osoby dorosłe. Masowe szczepienia to kluczowy element walki z koronawirusem. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość: wszystko wskazuje na to, że ta walka potrwa przez większość 2021 r. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]