Reklama

Dla dorosłych i dla dzieci

Dla dorosłych i dla dzieci

12.12.2017
Czyta się kilka minut
To ma być święta księga? – pyta ojciec, patrząc na proste zdania i jeszcze prostsze obrazki. Dopiero teraz to święta księga – odpowiada syn.
Jesteś taka piękna. // Piękna jak Jerozolima. Twe włosy jak czarne kozice zbiegające ze wzgórza. Twój policzek jak połowa granatu.
N

NIE MOŻE BYĆ LEPSZEGO PREZENTU pod choinkę dla czytającego dziecka czy nawet – bo wszak mówimy o dziele, które w ogromnej mierze składa się z obrazków – dla dziecka zaczynającego dopiero czytać. Niekoniecznie, dodajmy od razu, dla dziecka pobożnego.

Największą może zaletą „Biblii. Wielkich opowieści Starego Testamentu” Serge’a Blocha i Frédérica Boyera jest przecież to, że nie traktują tych opowieści w sposób ściśle konfesyjny; że czyta się je po prostu jak którąś z pierwszych historii, baśni czy mitów. To jednak działa: kiedy się widzi znudzone szkolną katechezą i zbrzydzone estetyką pierwszo­komunijnych obrazków dzieciaki, kiedy się widzi dzieciaki pochłaniające na co dzień komiksy i oglądające jutuberów (ale też takie, które wyrastały na lekturach szwedzkich pisarzy, czy takie, które przeszły przez „Winnetou”, „Potop” i „Władcę Pierścieni”), jak nie...

6694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]