Reklama

Wygrana Zwykłych Ludzi

w cyklu Strona świata
15.02.2020
Czyta się kilka minut
Wybory w stołecznym stanie Delhi zakończyły się klęską hinduskich nacjonalistów premiera Narendry Modiego, przerabiających świeckie dotąd Indie w państwo odwołujące się do religijnej tożsamości. Dla niezwyciężonego jeszcze rok temu Modiego to trzecia z rzędu wyborcza przegrana.
Arvind Kejriwal po wyborczym zwycięstwie, Delhi, 11 lutego 2020 r. / Fot. Manish Swarup / AP Photo / East News
W

Wybory w Delhi kolejny raz wygrała Partia Zwykłego Człowieka. W nowym, 70-osobowym parlamencie stanowym będzie mieć 62 przedstawicieli, o pięciu mniej niż w poprzednim. W ławach opozycji zasiądzie też 8 przedstawicieli Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), która pod wodzą Modiego od 2014 r. włada całymi Indiami.

Plebiscyt popularności

Pod względem liczby wyborców 20-milionowe Delhi jest w półtoramiliardowych Indiach ledwie sporą, nabrzmiałą kroplą w morzu. Ale Delhi to jednak stolica, prestiż, siedziba najważniejszych urzędów. BJP rządziła tu w latach 90., kiedy w całych Indiach władzę miała jeszcze Partia Kongresowa, kojarzona z dynastią Nehru-Gandhich. Modiemu zależało na odzyskaniu władzy w stołecznym stanie także dlatego, żeby odwrócić złą passę, jaka towarzyszy mu od jesieni. W maju odniósł największy triumf – wygrał z ludowcami wybory krajowe, a tym...

10967

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]