Reklama

Czytanka dla dorosłych

Czytanka dla dorosłych

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Zalety, które przynosi czytanie, toną w morzu wad. Zalety czytania są trudne do opisania. Są zbyt - powiedziałbym - salonowe, by się nad nimi głowić. O wiele prościej wymienić wady.
Z

Zacznijmy dowolnie. Czytanie - co wydaje się bardzo przykre - może w proch obrócić nasze słuszne poglądy. Czytanie może zmącić spokój i pewność. Czytanie, a jakże, często demoralizuje. Jest bardzo wiele książek, które zdemoralizowały narody, ba! - nie bójmy się patosu - zdemoralizowały ludzkość. Są książki, które pod pozorem uczoności ogłupiają. I na odwrót. Ponieważ bardzo trudno rozpoznać, które są które - najlepiej ich nie czytać. Są książki śmieszne, które nie śmieszą i książki nieśmieszne, które śmieszą. Są oczywiście i takie, które śmieszą, bo taki był zamysł autora. Podobnie jest z książkami smutnymi.

Są, czego nie da się zmilczeć, książki straszne, niektóre tak bardzo, że nie należy ich czytać. Są książki dobre i złe - niby banał, ale nieczytającym trzeba rzec, że to się zdarza. Ta przytłaczająca liczba możliwości oszałamia - salonowo powiedziałbym -...

3092

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]