Reklama

COVID: w diagnozie pomoże smartfon

COVID: w diagnozie pomoże smartfon

12.10.2020
Czyta się kilka minut
W

W obliczu pandemii koronawirusa naukowcy pracują nie tylko nad szczepionkami i lekami – rozwijane są także metody diagnostyczne. Gdy większość państw prosiła ozdrowieńców o donacje osocza krwi, izraelski rząd wraz z firmą Vocalis Health prosił zakażonych o przekazanie… próbek głosu. Chętni mają raz dziennie uruchomić aplikację, a następnie opisać wyświetlony obrazek i policzyć od 50 do 70. Analiza nagrań ma pozwolić sztucznej inteligencji nauczyć się wskazywać – wyłącznie po cechach głosu – prawdopodobne osoby zakażone. Ta sama firma ma już na koncie aplikację, która pozwala rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc na podstawie sygnałów świadczących o płytkim oddechu użytkowników. Podobne narzędzia testowane są także na osobach cierpiących na demencję, depresję czy choroby serca. Przed inżynierami wciąż jednak wiele wyzwań: cechy naszego głosu zależą nie tylko od chorób, ale także od emocji czy wpływów kulturowych. ©


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]