Reklama

Conrad na fali (5): Człowiek u zmierzchu antropocenu

Conrad na fali (5): Człowiek u zmierzchu antropocenu

21.10.2021
Czyta się kilka minut
W świetle diagnoz wielu filozofek i filozofów, nie ma już miejsca na naiwną wiarę w naprawę świata, przywrócenie mu dawnej, przyjaznej człowiekowi formy. Jakie konsekwencje filozoficzne, społeczne i polityczne wiążą się ze zmierzchem epoki człowieka? Opowiada dr Michał Pospiszyl, filozof i socjolog.
Conrad na fali

Posłuchaj

W

W piątym odcinku podkastu „Conrad na fali” rozmawiamy o nowej wizji człowieka we współczesnej filozofii spod znaku zmierzchu antropocenu. Diagnozowana przez wielu filozofów i filozofek konieczność odejścia od wizji świata, w której to ludzie są miarą wszechrzeczy, wymusza przeformułowanie naszych relacji z innymi bytami. W tej koncepcji, pokrewnej wielu nurtom ekologii, nie ma już miejsca na naiwną wiarę w naprawę świata, przywrócenie mu dawnej, przyjaznej człowiekowi formy. Zamiast tego pojawia się postulat działania doraźnego, mierzenia się z nową rzeczywistością, w której katastrofa klimatyczna dzieje się na naszych oczach (o ile już się nie wydarzyła).

Na polskim gruncie problem opisał między innymi Andrzej Marzec, który był gościem Grzegorza Jankowicza w ramach cyklu „Natura przyszłości”.

Rozmowę można obejrzeć tu:

oraz na platformie PlayKrakow.com

My z kolei, wraz z doktorem Michałem Pospiszylem zastanowimy się, jakie konsekwencje filozoficzne, społeczne i polityczne wiążą się ze zmierzchem epoki człowieka.

Michał Pospiszyl jest filozofem i socjologiem historycznym, adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz w 2020/21 visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu, współpracuje także z Instytutem Kultury Polskiej UW i Biennale Warszawa. Jest autorem dwóch książek „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm” (IBL 2016) i „Rozkład. Esej o związkach państwa i patogenów" (PWN 2021), a także współautorem (wraz z Katarzyną Czeczot) antologii „Romantyczny antykapitalizm” (IBL 2018). Aktualnie przygotowuje prace poświęconą historii środowiskowej wschodnioeuropejskich bagien i genealogii kryzysu ekologicznego w Polsce. Redaktor kwartalnika „Praktyka Teoretyczna”.

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter