Komunikat o błędzie

Could not retrieve the oEmbed resource.

Conrad na fali (5): Człowiek u zmierzchu antropocenu

W świetle diagnoz wielu filozofek i filozofów, nie ma już miejsca na naiwną wiarę w naprawę świata, przywrócenie mu dawnej, przyjaznej człowiekowi formy. Jakie konsekwencje filozoficzne, społeczne i polityczne wiążą się ze zmierzchem epoki człowieka? Opowiada dr Michał Pospiszyl, filozof i socjolog.

21.10.2021

Czyta się kilka minut

Conrad na fali
Conrad na fali

W piątym odcinku podkastu „Conrad na fali” rozmawiamy o nowej wizji człowieka we współczesnej filozofii spod znaku zmierzchu antropocenu. Diagnozowana przez wielu filozofów i filozofek konieczność odejścia od wizji świata, w której to ludzie są miarą wszechrzeczy, wymusza przeformułowanie naszych relacji z innymi bytami. W tej koncepcji, pokrewnej wielu nurtom ekologii, nie ma już miejsca na naiwną wiarę w naprawę świata, przywrócenie mu dawnej, przyjaznej człowiekowi formy. Zamiast tego pojawia się postulat działania doraźnego, mierzenia się z nową rzeczywistością, w której katastrofa klimatyczna dzieje się na naszych oczach (o ile już się nie wydarzyła).

Na polskim gruncie problem opisał między innymi Andrzej Marzec, który był gościem Grzegorza Jankowicza w ramach cyklu „Natura przyszłości”.

Rozmowę można obejrzeć tu:

oraz na platformie PlayKrakow.com

My z kolei, wraz z doktorem Michałem Pospiszylem zastanowimy się, jakie konsekwencje filozoficzne, społeczne i polityczne wiążą się ze zmierzchem epoki człowieka.

Michał Pospiszyl jest filozofem i socjologiem historycznym, adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz w 2020/21 visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu, współpracuje także z Instytutem Kultury Polskiej UW i Biennale Warszawa. Jest autorem dwóch książek „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm” (IBL 2016) i „Rozkład. Esej o związkach państwa i patogenów" (PWN 2021), a także współautorem (wraz z Katarzyną Czeczot) antologii „Romantyczny antykapitalizm” (IBL 2018). Aktualnie przygotowuje prace poświęconą historii środowiskowej wschodnioeuropejskich bagien i genealogii kryzysu ekologicznego w Polsce. Redaktor kwartalnika „Praktyka Teoretyczna”.

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Podobne artykuły